Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asliye cezanın kararı yok hükmünde

Yetki gasbı yapan Asliye Ceza mahkemesinin 75 kişi hakkında verdiği taliye kararının yok hükmüne olduğu açıklandı. Hukuki kaos yaratmak isteyen paralel medya, bu gece tahliyelerin yapılacağını söyleyerek algı operasyonu devam ettiriyor. HSYK yetki gasbı yapan kamikaze hakimler hakkında soruşturma başlattı.

Giriş Tarihi: 25.4.2015 23:10 Güncelleme Tarihi: 26.4.2015 00:51
Asliye cezanın kararı yok hükmünde
İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi'nin Sulh Ceza Hakimliklerinin Paralel Yapı soruşturması kapsamında tutuklanan 75 şüphelinin dosyalarına bakamayacağına ilişkin kararı mahkeme kararıyla yok hükmünde sayıldı.

HUKUKEN GEÇERSİZ KARAR

Kararda tahliye kararını veren 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nin de dosyaya bakamayacağı belirtildi. İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği, 29. Asliye Ceza Mahkemesi'nin Sulh Ceza Hakimliklerini devre dışı bırakan kararının hukuksuz olduğu yönünde karar verdi. Mahkeme aynı zamanda İstanbul 32. Asliye Ceza mMahkemesi'nin tahliye taleplerinin değerlendirilemeyeceğini karara bağladı.

Kararda, Asliye Ceza Mahkemesi'nin usul ve yasaya aykırı hukuken geçersiz uygulanabilriliği olmayan ve yok hükmünde sayılması gereken bir karar olduğunu belirtti. Mahkeme kararı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına da ileterek, İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi'nin ve İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nin kararlarının dikkate alınmaması istedi.

Başsavcılık da söz konusu mahkeme kararlarını işleme koymama kararı verdi. Bu mahkeme kararı İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nin yetkisiz bir şekilde tahkliye kararı verdiğini ortaya koydu.


MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLDİ

Bu arada HSYK Asliye Ceza Mahkemesi'nin skandal kararıyla ilgili iki müfhettiş görevlendirdi. Müfettişler şu anda İstanbul Adliyesi'nde çalışıyor.


Sabah.com.tr
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asliye cezanın kararı yok hükmünde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN