Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savarona'da ağırladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törenler için Çanakkale'ye gelen konuk devlet, hükümet ve meclis başkanlarının bir bölümünü, Savarona yatındaki akşam yemeğinde ağırladı

Giriş Tarihi: 25.4.2015
Savarona'da ağırladı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yıldönümü törenlerine katılan bazı yabancı devlet, hükümet ve meclis başkanlarına, Savarona yatında akşam yemeği verdi. Yemeğe Karadağ Cumhurbaşkanı Philip Vujanoviç, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hussain, Somali Cumhurbaşkanı Hassan Sheikh Muhamud, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, eski Macaristan Cumhurbaşkanı Pal Schmitt, Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Abdul Rashid Dostum, Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı Mladen Ivaniç, Sudan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Bakri Hassan Salih, Slovenya Ulusal Konsey Başkanı Mitja Berva, Cezayir Halk Meclisi Başkanı Mohamed Larbi Ouldkhelifa, Suriye Koalisyon Başkanı Halid Hoca ve Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani katıldı. Çanakkale Boğazı'na açılan Savarona'nın turu yaklaşık bir saat sürdü. Erdoğan ve konukları, yemeğin ardından Çanakkale Havaalanı'na hareket etti.

İNGİLİZ ANITINDA BARIŞ İÇİN DUA
Çanakale'deki ikinci tören, İngiliz Helles Anıtı'nda gerçekleştirildi. Tören alanına ilk olarak İngiltere Veliaht Prensi Charles ve oğlu Prens Harry geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İrlanda Cumhurbaşkanı Michael D. Higgins, Prens Charles tarafından karşılandı. Prens Charles'ın konuşmasının ardından, bir askerin savaş günlüğü okundu. Savaşta yaşamını yitiren askerler anısına gerçekleştirilen saygı duruşu sırasında, İngiliz Donanması'na ait 'Bulwark' adlı gemiden iki kez saygı atışı yapıldı. Prens Harry de konuşmasında, "Hayatlarını burada feda ettiler. Birçok farklı yerden insanlar buraya gelerek, bu birlikteliği ortaya koydular. Onların bize verdiği mesajları onurlandırmamız gerekiyor" dedi. Tören barış dilekleri içeren kapanış duası ve gayda çalınmasıyla son buldu.

CUMA NAMAZI KILDILAR BOĞAZ TURU ATTILAR
Çanakkale'ye ANA uçağıyla gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cibuti Devlet Başkanı İsmail Ömer Guelleh ve Afganistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Orgeneral Raşid Dostum'un da aralarında bulunduğu konukları, havalanında karşıladı. Cumhurbaşkanlığı'na ait otobüslerle Çanakkale İskelesi'ne geçen Erdoğan ve beraberindeki liderler, feribotla anma törenlerinin yapılacağı Gelibolu Yarımadası'na hareket etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler, Yahya Çavuş Şehitliği'ndeki öğle yemeğinde bir araya geldi. Erdoğan, Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yılını anma törenleri için Türkiye'de bulunan bazı Müslüman devlet ve hükümet başkanları ile Yahya Çavuş Şehitler Camisi'nde cuma namazı kıldı. Cuma namazını Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez kıldırdı. Görmez, cuma hutbesinde, Çanakkale Savaşları'na ve mübarek 3 aylara değindi. Müslüman olmayan davetliler için ise ayrı bir program uygulandı. Aralarında İngiltere Veliaht Prensi Charles, İrlanda Devlet Başkanı Michael D. Higgins, Karadağ Devlet Başkanı Filip Vujanovic, Makedonya Devlet Başanı Gjorge İvanov ile Avustralya, Yeni Zelanda, Moldova, Romanya başbakanlarının olduğu lider ve siyasetçiler, Savarona yatı ile bir boğaz turu yaptı, öğle yemeği yedi.

ÇANAKKALE İÇİN ANITKABİR'DE BİR İLK
Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü yıldönümünde, Anıtkabir'de bir ilk yaşandı. Anıtkabir dün ilk defa gece de ziyarete açık tutuldu. Vatandaşların doldurduğu Anıtkabir'de görev yapan askerler, 100 yıl önce atalarının giydiği üniformalarla nöbet tuttu. Binlerce dilek feneri, aynı anda gökyüzüne bırakıldı. Atatürk'ün sevdiği şarkılar ise askeri bando tarafından çalındı.

"YENİ TÜRKİYE'NİN DOĞUŞUNU SİMGELİYOR"
Törenler için Çanakkale'ye gelen Avustralyalı ve Yeni Zelandalılar şehirde duygusal anlar yaşadı. Emekli subay Tony Sonneueld, "Avustralya ve Yeni Zelanda'nın Anzak geleneğine göre Gelibolu, üç milletin doğuşunu temsil ediyor. Bu savaşta çok genç bir ülkenin askerlerinin beşte birini kaybettik. Gelibolu, aynı zamanda, Mustafa Kemal Atatürk ile yeni bir Türkiye'nin doğuşunu da temsil ediyor. 100 yıl önceki bu savaşta, Türkiye'nin bütün o emperyal güçlere karşı koyabilmesi hayrete düşürüyor" dedi. Yeni Zelandalı Janette Kees de, "Büyük babalarımızın, atalarımızın, burada, sizin topraklarınızda yatması, sizin onlara kucak açmanız çok duygulandırıcı" diye konuştu.

ŞAFAK AYİNİNDE GENÇLER BULUŞACAK
Anzak Koyu'nda 100 yıl önce hayatını kaybeden 8 bin 700'den fazla Avustralyalı ve 2 bin 700 Yeni Zelandalı askerin torunları, Çanakkale'ye gelen turistler arasında ilk sırayı alıyor. Anzak Koyu'nda düzenlenecek Şafak Ayini'ne kurayla belirlenen 8 bin 120 Avustralyalı, 2 bin 30 Yeni Zelandalı katılacak. Ayrıca, 350 kişilik VIP konuklar için yer ayrıldı. 10 yıl önceki Şafak Ayini'ne katılan İngiltere Veliaht Prensi Charles oğlu Prens Harry ile birlikte katılacak. Saat 05.30'da başlayacak Şafak Ayini yaklaşık 1 saat sürecek. Anzak torunlarının güvenliğini sağlamak için toplam 1700 jandarma Gelibolu Yarımadası'nda görev yapacak. Hasan AY
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savarona'da ağırladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN