Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bütün tutuklular karakterli insanlardır!

Hakim Mustafa Başer, hem yetkisini aşarak tutukluları tahliye etmeye çalıştı hem de gerekçesiyle şaşırttı: Karakterleri ve ahlaki durumları nedeniyle tutukluluğun devamı gerekmez.

Giriş Tarihi: 29.4.2015 02:28
Bütün tutuklular karakterli insanlardır!
Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından tedbir amaçlı açığa alınan İstanbul 32'nci Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Mustafa Başer'in, verdiği tahliye kararının gerekçesine hukuk tarihinde olmayacak türden ifadeler yazdığı ortaya çıktı. Yazdığı gerekçeyle tutuklularla çok yakın ilişkisi olduğu gün yüzüne çıkan Başer, tahliye etmek istediği tutuklular için, kararın satır aralarına 'delil durumu, şüphelilerin sabit ikametgah sahibi olması ve maddi durumları' gibi nedenlerin yanı sıra bir de 'karakterleri ve ahlaki durumları ile aile bağları' maddelerini sıraladı. 'Verdiği kararla yasaları değil, Pensilvanya'nın talimatını uyguladı' yorumu yapılan hâkim Başer tahliye kararındaki gerekçelerle kendisini ele verdi. Başer tahliye kararında tutuklu şüphelilerin karakterine, ahlakına, aile bağlarına kefil oldu!

YOK HÜKMÜNDEDİR

Başer'in yerine atanan hakim Erdoğan Şimşek, tahliye için yok hükmündedir kararı verdi.

Yakın dostu gibi yazdı


Klasik tahliye gerekçelerinde görülen 'Şüphelilerin meslekleri ve sosyal durumları, malvarlıkları, sabit ikametgahlarının bulunması' gibi maddelere ek olarak ancak bir kişiyi uzun yıllardır yakından tanıyan birinin bileceği kişisel özelliklerini de ekledi. Kararda şu ifadelere de yer verildi:

AHLAKLARINI BİLİYORMUŞ!

"Şüphelilerin karakterleri ve ahlaki durumları, gibi nedenlerden dolayı tutukluluğun devamını gerektirir nedenler görülmemiştir." Hukukçular bir hâkimin şüphelinin iyi ahlak sahibi karakterli olduğunu bilmesi için tanıması gerektiği görüşünü savundular.

Kaynak: Akşam
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bütün tutuklular karakterli insanlardır!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN