Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Körfez'de yeni dönem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün gerçekleşen Kuveyt ziyaretinde, Türkiye'nin Körfez ülkeleri ile ilişkilerinin güçlendirilmesi için ortak çalışma kararı alındı

Giriş Tarihi: 29.4.2015
Körfez'de yeni dönem
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Kuveyt ziyaretinden ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve bölgesel politikalarda tam mutabakat çıktı. Körfez ile ilişkilerde yeni dönemin göstergesi olarak nitelendirilen ziyarette Türkiye'nin Körfez ülkeleri ile ilişkilerinin güçlendirilmesi için ortak çalışma kararı alındı. Yemen, Irak, Suriye'deki gelişmeler ve ikili ilişkiler tüm boyutları ile masaya yatırıldı.

GÜNDEM ORTADOĞU
Erdoğan'ın Kuveyt Emiri Ahmed Cabir es-Sabah ile yaptığı görüşmede Yemen'in toprak bütünlüğünün korunması, askeri operasyonların ardından Yemen'de huzur ve istikrarın sağlanması için atılacak adımlar konusunda kararlılık mesajı verildi. Gündemin diğer başlığı Suriye olurken, iki liderin Suriye'de huzur ve istikrar için Esad'ın gitmesi gerektiğini bir kez daha vurguladıkları, bu süre içinde de ılımlı muhaliflerin desteklenmesi konusunda ortak politika izleyecekleri mesajı verdikleri öğrenildi. Öte yandan Ortadoğu'daki aşırılıkçı ve terör yanlısı gruplarla mücadele konusunda da ortak hareket etme konusunda fikir birliğine varıldı.

SAVUNMADA İŞBİRLİĞİ
Ekonomik işbirliği, görüşmelerde tüm boyutları ile masaya yatırıldı. Özellikle Türkiye'nin savunma sanayisi atılımı gündeme gelirken bu alanda bir işbirliği gündeme geldi. Konu ile ilgili görüşmelerin devam etmesi kararlaştırıldı. İki ülke arasında 569 milyon dolar olan ticaret hacminin 2016'da 1 milyar dolara yükseltmenin hedeflendiği teyit edildi. Yatırım bankacılığında Kuveyt-Türk'ün önemli bir başarı hikayesi olduğuna dikkati çeken taraflar, Kuveyt'in Türkiye'deki yatırımlarının artmasını beklediklerini de dile getirdiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Körfez'de yeni dönem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN