Türkiye'nin en iyi haber sitesi

GSS ve Bağ-Kur Online Prim Borç Sorgulama

BAĞ-KUR ve GSS borç sorgulama işlemleri artık online olarak da kolay bir şekilde yapılabilmektedir. BAĞ-KUR borç sorgulama işlemini nasıl yapıldığı ve BAĞ-KUR borç sorgulama işleminin detaylarına ulaşmak için haberimizi inceleyebilirsiniz.

Giriş Tarihi: 4.5.2015 12:12
GSS ve Bağ-Kur Online Prim Borç Sorgulama
Günümüz modern teknolojisi yaşamın her alanında kendisini en etkin şekilde gösteriyor. Özellikle de insanların çok daha pratik ve çok daha kolay bir şekilde pek çok alandaki işlemlerini online olarak yapabilmelerine yardımcı olan internet teknolojisi kurumsal ve kamusal alanlarda da en yoğun şekilde kullanılıyor. Son dönemlerde Türkiye'deki kamu kurumları tarafından da internet teknolojisinin en aktif şekilde kullanılmaya başlanması ile birlikte vatandaşlar pek çok alandaki resmi işlemini daha hızlı ve daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilme fırsatına sahip olabiliyor. Bu durumda günümüz modern çağında çok daha yoğun ve çok daha sık bir şekilde online kamu hizmetlerine ağırlık verilmesine yol açıyor.

GSS BORÇ SORGULAMAİÇİN TIKLAYINIZ!

Son dönemlerde dijital platform üzerinde yer alan online kamu kurumları arasında Sosyal Güvenlik Kurumu geniş online hizmet ağı ile öne çıkıyor. Özellikle de 2006 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından sigorta hizmetlerinde daha yüksek ve daha kaliteli standartların yakalanabilmesi amacı ile kurulan Sosyal Güvenlik Kurumu tüm hizmetlerinde internet teknolojisini en yoğun şekilde kullanıyor. Dijital platform üzerinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu'nun resmi web sitesi üzerinden erişim sağlanabilen online hizmetler menüsündeki tüm online hizmet uygulamaları ile pek çok sigorta işlemi online olarak yapılabiliyor. Bu kapsamda sigorta mükellefleri dijital platform üzerinde yer alan Sosyal Güvenli Kurumu'nun web tahsilat uygulaması üzerinden kolay bir şekilde SGK borç sorgulama işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu'na olan herhangi bir sigorta prim borcunun olup olmadığı veya olan prim borçlarının tüm ayrıntılarını öğrenebilme imkanını dijital platform üzerinde de sigorta mükelleflerine sunan web tahsilat uygulamasında geçtiğimiz günlerde büyük bir değişiklik gerçekleştirildi. Bu kapsamda sigorta mükellefleri dijital platform üzerinde yer alan web tahsilat uygulaması üzerinden SGK borç sorgulama işlemlerini yapabilmek için sayfadaki e-devlet sisteme giriş ekranına olan yönlendirmede sisteme giriş yapmaları gerekiyor.

Bu kapsamda sigorta mükellefleri web tahsilat uygulaması üzerinden SGK borç sorgulama işlemlerini yapabilmek için e-Devlet sistemi yönlendirmesinde 'e-Devlet şifresi ile giriş', 'mobil imza ile giriş', 'elektronik imza ile giriş' ve 'T.C. kimlik kartı ile giriş' giriş yöntemlerinden birisini kullanarak sisteme giriş yapılması gerekiyor. Sisteme giriş yapan sigorta mükellefleri yeniden web tahsilat uygulaması ekranına yönlendiriliyor.

Burada SSK borç sorgulamasını yapabilmek için sorgu türü kısmında '4A işveren ödemeleri' seçeneğinin seçilmesi, sorgu tipi kısmında yapılacak borç sorgulama tipinin seçilmesi, SSK sicil numarası veya T.C. kimlik numarası ve sayfadaki güvenlik karakterlerinin girilmesi gerekiyor. Bağkur borç sorgulama işlemlerini web tahsilat uygulamasında sorgu türü kısmına '4A sigortalı ödemeleri', sorgu tipi kısmına yapılacak sorgulama tipini, Bağkur sicil numarası ve güvenlik kodu karakterlerinin girilmesi gerekiyor. Bu bilgileri giren Bağkur sigortalısı uygulama üzerinden kolaylıkla Bağkur borç sorgulama işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

GSS borç sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi içinse sorgu türü kısmında 'diğer ödemeler' seçiminin yapılması, sorgu tipi kısmında 'GSS PRİM' seçiminin yapılması, T.C. kimlik numarası ve sayfadaki güvenlik karakterlerinin girilmesi gerekiyor. Bu şekilde vatandaş tarafından yapılan GSS borç sorgulama işlemi tüm GSS prim borçlarının ayrıntılarına erişim sağlanabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
GSS ve Bağ-Kur Online Prim Borç Sorgulama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN