Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gülen için süreç işliyor

Giriş Tarihi: 5.5.2015
Gülen için süreç işliyor
ABD Büyükelçisi John Bas:

ABD Büyükelçisi , FETÖ lideri Fethullah Gülen'in iadesine ilişkin "Herkesin adli sürecin şeffaf ve tarafsız işlediğinden emin olması gerektiğine inanıyorum" dedi. Bass, Ankara'da Diplomasi Muhabirleri Derneği mensupları ile bir araya geldi. Bass, şunları söyledi:
SÜREÇ ŞEFFAF İŞLİYOR: ABD politikası gereği fiili ya da varsayımsal "ferdi sınır dışı etme" ya da "iade davaları" hakkında yorum yapmaz. Size söyleyebileceğim, üç yönetim kolumuzun ikisini içeren çok titiz bir sürecimizin olduğu. ABD'de ikamet eden yabancı vatandaşlarla ilgi adli davalar söz konusu olduğunda, bize sunulan kanıtlara dayalı, çok titiz, adil ve tarafsız bir süreç uygularız. Dışarıdan gözlemleyenler için zor olan, Bay Gülen ve hareketi hakkında var olan çok geniş yorumlar arasından, hareketin hangi aktivitelerinin kanunu ihlal ettiğini anlamak. Özellikle de hareketin birçok fiili ya da varsayımsal aktivitesinin yargı süreçleriyle ilişkili olduğu düşünüldüğünde, benim bu aktivitelerle ilgili yorum yapmam uygun olmaz. Ancak, iddiaların doğası gereği, herkesin sonuçtan tatmin olması için, herkesin adli sürecin şeffaf ve tarafsız işlediğinden emin olması gerektiğine inanıyorum.
ANA KONU ESAD: Suriye'de Esad rejimi tarafından yaratılan sorunlar konusunda hangi adımları atacağımıza dair Türkiye ve ABD yakın çalışmaya devam ediyor. Bunun önemli bir parçası ılımlı muhalefetinin eğitilip donatılması. Amaç, Suriye halkını hem DAEŞ hem de rejimden gelen tehdit ve tehlikelere karşı korumak. Kendi bölgelerinde istikrarı sağlamak için yeterli kapasiteye ulaşmalarını temin etmek ve bizzat savaş sahasında etkinlik kurmalarını desteklemek. Burada ana konu Esad'ın nasıl görevden uzaklaştırılacağına ilişkin müzakere edilmiş çözüme ulaşmak. Sorunun askeri çözümü yok.
İDDİALAR TEMELSİZ: (ABD'nin Adana Konsolosluğu'nun bir yerel gazeteciden para karşılığında bilgi aldığı iddialarına ilişkin) Konuyu araştırdık ve herhangi bir ajanlık faaliyetine rastlamadık. Dolayısıyla bu iddialar temelsizdir. ANKARA

KONU SADECE SINIR GEÇİŞLERİ DEĞİL
Türkiye, sınırdan yabancı savaşçıları geçirmeme konusunda yoğun çaba sarf ediyor. Ama konu sadece Türkiye'nin sınırını korumasından ibaret değil, kaynak ülkelerin bilgi vermesi de önemli. Farklı ülkelerde farklı bilgiler var. Önemli olan bunu sistematik şekilde paylaşmak. Hızlı bilgi akışı gerekli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülen için süreç işliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN