Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan: Kadın meselesi...

Giriş Tarihi: 8.5.2015
Erdoğan: Kadın meselesi...
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Ankara'da dün düzenlenen "Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Üniversite Çalıştayı"na katıldı. Emine Erdoğan yaptığı konuşmada şunları söyledi:

ÜNİVERSİTELERE ÇAĞRI: Üniversitelerin ilgisini bekleyen pek çok sorun alanı bulunmaktadır. Çözüm Süreci bunlardan birisi. Ülkemizde çok sayıda misafirin olduğu bir dönemde mültecilik bir diğeri... Yargıyı oligarşik yapılardan temizleyecek sağlam bir hukuk sistemi bir başkası. Ve nihayetinde, kadına karşı şiddet, üniversitelerimizin alakasını bekleyen bir diğer sorun.

"FİLDİŞİ KULELER" DEĞİL: Her ile bir üniversite hedefimiz yerel toplumsal şartları analiz etme imkânı bakımından da çok önemli. Bulunduğu şehrin nabzını tutabilmek, sorunlara çözüm üretmek üniversitenin temel işlevlerindendir. Üniversiteler toplum sorunlarından uzak, fildişi kuleler olmak yerine toplumsal hayata artı değer katmalıdır.

ZİHNİYETİ ÇÖZÜMLEMELİYİZ: Kadına şiddeti destekleyecek, onu meşru gösterecek hiçbir akıl ve vicdan sahibi olabileceğini düşünmüyorum. Fakat hal böyleyken, şiddetin neden hala var olduğunu, nice kadının, çocuğun ve ailenin bu sorun altında neden hala ezildiğini oturup düşünmemiz gerekir. Şiddeti besleyen kültürel kalıpları analiz etmemiz lazım. Şiddet uygulayan erkek zihniyetini çözümlemek gerek. Çünkü biliyoruz ki, kadın meselesi aynı zamanda bir erkek meselesidir.

KADIN VARLIĞI ADALETİN TEMİNATIDIR: Siyasette, iş dünyasında, akademide kadın varlığı, adaletin, toplumsal dengenin ve huzurun teminatıdır. Kadınların ilerlemesindeki 'cam tavan' engeli kaldırılarak, karar mekanizmalarında, kadınlara daha çok yer verilmelidir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Kadın meselesi...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN