Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kripto davasında 6 kişi cezaevinde

Giriş Tarihi: 8.5.2015
Kripto davasında 6 kişi cezaevinde
Devletin zirvesinin kriptolu telefonlarının dinlendiğinin ortaya çıkması üzerine başlatılan soruşturmada, 6 kritik isim tutuklandı. Usulsüz şekilde yapılan dinleme sonucunda elde edilen ses kayıtları ile LOG kayıtlarının sunuculardan bazı programlar kullanılarak silindiği bilirkişi raporlarıyla tespit edilmişti. Bu işlemi yaptıkları iddia edilen ve 2 gün arayla mahkemeye çıkarılan Halil Çiçek, Hamza Demirezen ile İmran Ergüler, Özgür Ören, Yunus Şahin ve Ayhan Yeni cezaevine gönderildi. Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı, TİB ve TÜBİTAK'ta görevli 28 kişi hakkında, üst düzey devlet görevlilerine ait 31 kriptolu telefonu usulsüz biçimde dinledikleri iddiasıyla yürüttüğü soruşturma dosyasını, Ankara Başsavcılığı'na gönderdikten sonra şüpheliler arasında yer alan 6 kişi hakkında, "Devlete ait kriptolu telefonların hukuka aykırı bir şekilde dinlenmesi ve TİB bilişim sistemindeki verilerin yok edilmesi" suçlamasıyla yakalama kararı çıktı. Ankara Cumhuriyet Savcısı Tekin Küçük'ün talimatıyla TEM polisi önce, fezlekeye örgüt üyesi olarak giren Halil Çiçek ve Hamza Demirezen'i gözaltına aldı.

KAYITLARI SİLDİLER

Tutuklanan Çiçek'in TİB'de depolanan ses kayıtlarını ve LOG kayıtlarını silen isimlerin arasında yer aldığı belirtilirken, Demirezen'in ise bazı dosyaları sunuculardan tamamen veya kısmen sildiği kaydedildi. Operasyonun ikinci ayağında gözaltına alınan şüphelilerden Ayhan Yeni, Özgür Ören, İmran Ergüler ve Yunus Şahin'in de devletin birliğini bozmak, siyasal ve askeri casusluk amacıyla, TİB ve TÜBİTAK'ta kurulan suç örgütünün üyesi olduğu öne sürüldü. Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından savcı tarafından sevk edildikleri mahkemece tutuklandı. Bu arada Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde bulunan Malatya Aktif İşadamları Derneği'ne (MAKİAD) de Paralel Yapı'ya mali destek sağladıkları gerekçesiyle operasyon düzenlendi. El konulan evrak ve bilgisayarlar, inceleme için emniyete götürüldü.

MGK'YA 100 KRİPTOLU TELEFON
Paralel Yapı'nın, devletin zirvesine ait kriptolu telefonları dinlediği ortaya çıkınca üretimine karar verilen yeni kriptolu telefonlar kurumlara dağıtılıyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, MGK'ya 20 Nisan 100 tane, 3 kat daha güvenli yeni kriptolu telefon verildiğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kripto davasında 6 kişi cezaevinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN