Türkiye'nin en iyi haber sitesi

174 bin fazla seçmen yalan

YSK Başkanı Sadi Güven, CHP'li Aksünger'in, "Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nde olmadığı tespit edilen 174 bin 191 seçmenin, seçmen kütüğünde bulunmadığı iddialarının gerçek dışı olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 10.5.2015
174 bin fazla seçmen yalan
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven seçmen sayıları ve oyların sayımına ilişkin kamuoyunda yer alan iddialara yanıt verdi. CHP Milletvekili Erdal Aksünger'in, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nde olmadığı tespit edilen 174 bin 191 seçmenin, TÜİK'in verilerinde yer almadığı halde seçmen kütüğünde bulunduğu iddiasının tamamen gerçek dışı olduğunu kaydetti. Güven, "Seçmen kütükleri 10 Mart itibarıyla Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nden alınarak oluşturulmuş olup, bırakın 174 bin 191 kişiyi, sistemde olmayan 1 kişinin bile seçmen kütüğünde kaydının olması mümkün değildir" diye konuştu. Güven SEÇSİS ile ilgili iddalara ilişkin ise "Bugüne kadar Kurulumuza, SEÇSİS'e dışarıdan müdahale edilerek sonuçların değiştirildiğine dair hiçbir somut itiraz gelmediği halde SEÇSİS'e dışarıdan müdahale edilerek hile yapıldığını söylemek milletvekili sorumluluğu ile bağdaşmamaktadır" dedi.

ELEKTRİK KESİNTİSİ YALANI

Güven, yerel seçim ve cumhurbaşkanı seçiminde elektriklerin kesilmesi nedeniyle bazı oyların çalındığı yönündeki iddiaları ise "Mahalli idareler ve Cumhurbaşkanı seçiminde toplam kullanılan 533 bin 102 sandıktan bir tanesi bile elektrik kesintisi nedenine dayalı olarak iptal edilmemiştir. Buna rağmen sanki elektrik kesintisine dayalı hile varmış gibi beyanlarda bulunmak da doğru değildir" diye yanıtladı.

GURBETÇİLER SANDIK BAŞINDA
Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova beldesindeki Zonguldak Havalimanı'nda bulunan gümrük kapısına gelen gurbetçiler, 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oylarını kullanmaya devam ediyor. Kurulan tek sandıkta dün itibarıyla tatil için gelen gurbetçilerden 91'i oylarını kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
174 bin fazla seçmen yalan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN