Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KPSS'de toplam bilanço: 160 gözaltı, 60 tutuklama

KPSS 2010 sınavında usulsüzlük soruşturmasında, 23 Mart ve 20 Nisan'da 2 operasyon yapıldı. 60 kişi tutuklanırken, eski ÖSYM başkanları Demir ve Yarımağan da ifade verdi

Giriş Tarihi: 10.5.2015
KPSS'de toplam bilanço: 160 gözaltı, 60 tutuklama
KPSS'de usulsüzlük iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında şu ana kadar 120'si devlet memuru 160 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı, 5'i kadın 60 kişi tutuklandı. Gözaltına alınanlardan 50'si adli kontrol şartıyla, 40'ı emniyet ve adliyedeki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı, 10 şüpheli ise hâlâ firari... İşte KPSS soruşturmasının seyrinden kritik satır başları:
* 23 MART İLK OPERASYON: Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman'ın yürüttüğü soruşturmada, 15 aylık çalışmanın ardından başlatılan ve 14 ili kapsayan operasyonda, 52'si devlet memuru 82 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Bunlardan 13'ü serbest kaldı. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden 32'si tutuklandı. İlk operasyonda haklarında gözaltı kararı alınanlardan 7'sinin ise hâlâ firari olduğu öğrenildi.
* 20 NİSAN İKİNCİ OPERASYON: 29 ilde, 69'u devlet memuru 78 şüpheli hakkında gözaltı kararı alındı. Bunlardan 25'i emniyetten, 2'si savcılıktan serbest bırakıldı, 28'i tutuklandı, 20 şüpheli ise adli kontrolle serbest kaldı. Operasyonda gözaltı kararı alınanlardan 3'üne ise halen ulaşılamadığı belirtildi.
* ESKİ BAŞKANLAR DA İFADE VERDİ: Soruşturma kapsamında eski ÖSYM Başkanları Ünal Yarımağan ve Ali Demir'in de "şüpheli" sıfatıyla ifadeleri alındı. "Yarımağan, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Demir'in ise yurtdışına çıkışını yasakladı.
* 'PARALEL YAPIYLA BAĞI VAR': Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, yürütülen soruşturmadaki gözaltılar sırasında yazılı açıklama yaparak şunları belirtti: "Bu soruşturmada, cumhuriyetimizin büyük tehdit altında olduğu, belli yapıya mensup kişilerin talimat ve telkinlerle devlet kurumlarına sızma faaliyetine giriştikleri, bu amaç doğrultusunda hileyle elde ettikleri soruları kullandıkları, atamalarda öncelik sağladıkları ve aileleri göz önüne alındığında milyonlarca kişinin hakkının yendiği yönünde delillere ulaşılmıştır. Toplamda bin 435 şüphelinin kamuoyunca bilinen belirli bir yapıyla mali, sosyal ve ekonomik bağlarının olduğu tespit edilmiştir."

'KPSS HİLECİLERİ HAYALLERİMİ ÇALDI'

Hatay'ın Yayladağı ilçesinde yaşayan 35 yaşındaki Halil Türkoğlu, "bankacılık" hayaliyle girdiği 2010 KPSS'deki mağduriyetinin ardından özel güvenlik görevlisi olarak iş bulabildi. Ailesinin geçimini asgari ücretle sağlamaya çalışan Türkoğlu, "O sınavda hile yapılmasaydı benim netim bankacılığa yetiyordu. Hayallerimi ve hayatımı çalanlara da hakkımı helal etmiyorum" diye isyan ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KPSS'de toplam bilanço: 160 gözaltı, 60 tutuklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN