Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da sahte delil

davasında sahte olduğu belirlenen delillerle ilgili başlatıldı. Soruşturma dosyası Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

Giriş Tarihi: 13.5.2015 16:58
Balyoz’da sahte delil soruşturması
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı davasında sahte delillerin kim ya da kimler tarafından üretildiğinin belirlenmesine yönelik sahtecilik sı başlattı. Soruşturma dosyası Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

"Balyoz Planı" davasında önce verilen mahkumiyet kararları iptal edilmiş ardından da tutuklu tüm sanıklar serbest bırakılmıştı. Mahkemenin gerekçeli kararında, mahkûmiyete yetecek kesin delil bulunmadığı belirtilmiş ve şu ifadelere yer verilmilşti;

"Delillerin değerlendirilmesi sonucu sanıkların yüklenen suçları işledikleri yönünde mahkûmiyetlerine yetecek, şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı düşünülmüş, sanıklar hakkında verilen mahkûmiyet hükümlerinin iptali ile yüklenen suçları işlediklerinin sabit olmaması nedeniyle beraatleri yönünde hüküm kurulması uygun görülmüştür."

"CD'ler sahte"

Gerekçeli kararda ayrıca, davanın temelini oluşturan CD'lerin de sahte olduğuna vurgu yapıldı; "Yargılamanın yenilenmesi aşamasında elde edilen deliller doğrultusunda gazeteci tarafından teslim edilen 11 ve 17 no'lu CD'lerin sahte olarak oluşturulduğu kesin olarak tespit edilmiş, mahkûmiyet hükmüne esas alınan diğer tüm dijital delillerin de sahte olarak oluşturulduğu yönünde kuvvetli şüphe oluşmuştur" denildi.
Savcı; Çetin Doğan, Dursun Çiçek, Engin Alan, Ergin Saygun, İbrahim Fırtına, Özden Örnek'in de aralarında bulunduğu 236 sanığın tamamı için beraat istemiş, mahkeme de beraat kararı vermişti.

Ayrıca mahkûmiyet kararı bozulan 63 kişinin ise yeniden yargılandığı "Balyoz Planı'' davasında, tüm sanıkların beraatine karar verilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balyoz’da sahte delil soruşturması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN