Topbaş: Başkanlık sistemiyle vesayet ve koalisyonlar ortadan kalkar

Giriş Tarihi: 13.5.2015 10:15 Güncelleme Tarihi: 13.5.2015 13:10
Topbaş: Başkanlık sistemiyle vesayet ve koalisyonlar ortadan kalkar

A Haber'de Zeynep Bayramoğlu'nun sunduğu Kadraj programının konuğu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı 'tı. Programda 7 Haziran seçimlerine doğru partilerin durumu, başkanlık sistemi ve İstanbul'da yapılması planlanan mega projeler konuşuldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı , AK Parti'nin yaptığını ama diğerlerinin sadece vaatlerle gittiğini söyledi. Topbaş, "Birileri kabul etmese de AK Parti başarıyla icraatlarına devam edecek." dedi. Seçimlerin seçmenlere yansımalarını değerlendiren Topbaş, "Seçmen geleceğini teslim edeceği kişileri destekliyor. Vatandaş siyasi partilerin yaptıklarına göre karar veriyor, siyaseti hayallere bırakmıyor. Ayakları yere basmayan siyasi söylemlere vatandaş prim vermiyor. Samimiyseniz seçmen size karşılığını veriyor." diye konuştu.

"MUHALEFET ACZİYET ÜZERİNDEN SİYASET YAPIYOR"

Başarısının sırrını verdiği sözleri tutmasına bağlayan Kadir Topbaş, muhalefetin politikalarına tepki gösterdi. Muhalefet partilerini vatandaşın acziyeti üzerinden siyaset yapmakla suçlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, "Doğruya doğru yanlışa yanlış demeliler ama böyle yapmıyorlar. Bu ülke koalisyonlardan neler çekti hala koalisyondan bahsediyorlar. İktidar olamayacaklarını bildikleri için koalisyon konuşuyorlar." şeklinde konuştu.

"BAŞKANLIK SİSTEMİYLE VESAYET VE KOALİSYONLAR ORTADAN KALKAR"

Belediyelerde bir nevi başkanlık sistemi uygulandığını belirten Kadir Topbaş, "Başkanlık sistemiyle vesayet ve koalisyonlar ortadan kalkar. Başkanlık sistemi için belediyelere baksınlar. Belediye başkanlarının başarılarını konuşuyorsak, bu yetkilerimizden kaynaklanıyor. Başkan anında karar veriyor ve uygulayabiliyor." ifadelerini kullandı.

"VATANDAŞ TOPLU TAŞIMAYI KULLANMALI"

İstanbul'da trafik sorununu çözmek için metrolara ağırlık verdiklerini belirten Topbaş, "İstanbul trafiğini metrolarla çözmeye çalışıyoruz. Metrobüsü geçici bir çözüm olarak düşündük ama beklenenin üstünde talep oldu. Raylı sistemlerin 400 km'yi aşmasını hedefliyoruz ama öncelikle İstanbulluların arabaları bırakıp toplu taşımayla seyahat etmeye başlamaları gerekiyor." görüşünü dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Topbaş: Başkanlık sistemiyle vesayet ve koalisyonlar ortadan kalkar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN