Orada hâkim yok mu!

Kimse Yok Mu Derneği'nin "izinsiz yardım toplayabilen kuruluşlar" listesinden çıkarılma kararı, Danıştay'daki 3 hâkimin muhalefet gerekçelerini yazmaması nedeniyle 4 aydır uygulanamıyor

Giriş Tarihi: 14.5.2015
Orada hâkim yok mu!
Paralel Yapı'ya yakınlığıyla bilinen "Kimse Yok Mu Derneği"nin sözde yardım faaliyetlerini sınırlayan kararın, Danıştay'daki 3 hâkimin direnci nedeniyle İçişleri Bakanlığı'na ulaşmadığı ortaya çıktı. Kimse Yok Mu Derneği kuruluşundan bir süre sonra izin almadan yardım toplayabilen kuruluş olarak kabul edildi. Bakanlar Kurulu bu kararı verirken, derneğin kamu yararına faaliyet göstermesini göz önünde bulundurdu. Ancak bir süre sonra Paralel Yapı ile bağlantılı olan derneğin, usulsüz işlemlere imza attığı ortaya çıktı. Bunun üzerine Bakanlar Kurulu geçen yıl derneği "izin almadan yardım toplayabilen kuruluşlar" listesinden çıkardı. Kimse Yok Mu Derneği kararın iptali ve yürütmesinin durdurulması için Danıştay'a başvurdu. Danıştay 10. Dairesi, yargıda Paralel Yapı'nın etkili olduğu iddia edilen dönemde derneğin başvurusunu kabul ederek yürütmeyi durdurma kararı verdi. Böylelikle dernek izinsiz yardım toplamaya devam etti.

MUHALİFLERE TAKILDI
İçişleri Bakanlığı 10. Daire'nin kararını Danıştay'ın son karar mercii olan İdari Dava Daireleri Kurulu'na getirdi. Kurul, bakanlığın itirazı üzerine yürütmeyi durdurma kararını hukuka aykırı bularak kaldırdı. Böylece Bakanlar Kurulu'nun derneği "izinsiz yardım toplayabilen kuruluşlar" listesinden çıkartma kararı geçerlilik kazanacaktı. Ancak bu aşamada devreye Danıştay'da isimleri Paralel Yapı ile anılan muhalif üyeler girdi. Dava Daireleri Kurulu'nun kararı, 21 Ocak'ta alınmış olmasına rağmen, karara muhalif kalan 3 üye muhalefet gerekçelerini yazmadıkları için uygulama kabiliyeti kazanamadı. Bu nedenle de derneğe ve İçişleri Bakanlığı'na tebliğ edilemedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Orada hâkim yok mu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN