Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ergenekon'da 8 bozma gerekçesi

Giriş Tarihi: 16.5.2015
Ergenekon'da 8 bozma gerekçesi
Yargıtay Başsavcılığı'nın 274 sanıklı Ergenekon davası tebliğnamesi, Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'ne gönderildi. Ergenekon'un varlığı - yokluğu, sanıkların ilişkilerinin örgütsel amaçlı olup olmadığı gibi tartışmalara girilmeyen tebliğnamede bozma talebi gerekçeleri özetle şöyle sıralandı:
Müebbet hapse mahkûm olan İlker Başbuğ'a karar duruşmada son sözünün sorulmadı. Sanık Mehmet Sabuncu'nun esas hakkındaki savunması ve son sözü sorulmadı.
Yargılama sürerken Arif Doğan, Fatih Derdiyok, Hüseyin Görüm, Mehmet Koral, Muzaffer Tekin, Kemal Yavuz, Salih Kunter ve Ünal İnanç öldü. Ancak davaları düşürülmeyip ceza verildi.
İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin müzakerelerine yedek üye hakimlerin katılması yasal değil.
Aralarında Mustafa Balbay, Veli Küçük ve Doğu Perinçek'in bulunduğu 33 sanığa, iddianamede olmayan suçlardan ceza verildi.
Sanıkların dinlenmesini talep ettiği İlker Başbuğ, Hurşit Tolon, Tuncer Kılınç ve Işık Koşaner başta olmak üzere 13 tanık karar alınmasına rağmen dinlenmedi.
Danıştay saldırısını yapan Alparslan Arslan'ın, Ankara'daki davada "yasadışı silah kullanmaktan" aldığı 2 yıl ceza kazanılmış hakkı. Ancak 13.Ağır Ceza Mahkemesi ise Arslan'a bu suçtan 3 yıl ceza verdi.
Karar açıklanırken sanık Yalçın Küçük'ün avukatı duruşma salonunda bulundurulmadı.
Yerel mahkeme kararında sanıkların ve avukatların isimlerini eksik yazdı. Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi sanıkların "temyiz incelemesinin duruşmalı yapılması" talebini de kabul etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ergenekon'da 8 bozma gerekçesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN