VIP tele-kulakta 10 kişi tutuklandı

Emniyet içinde kurulan kozmik odada 48 kişilik üst düzey ismi yasadışı dinleyen ve aralarında eski Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven'in de bulunduğu 10 kişi tutuklandı. 15 kişi ise serbest kaldı

Giriş Tarihi: 16.5.2015
VIP tele-kulakta 10 kişi tutuklandı
Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Teknik Takip ve Operasyon Şubesi'nde (TEKOP) kurulan kozmik odada, 48 kişilik VIP ismi yasadışı dinleyen FETÖ/PDY üyelerine tutuklama kararı çıktı. Aralarında eski Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven'in de bulunduğu 10 kişi, Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından cezaevine gönderilirken, 15 şüpheli de adli kontrol şartıyla serbest kaldı. Savcı Alparslan Karabay'ın yürüttüğü soruşturma kapsamında, Ankara merkezli 14 ilde operasyon düzenlenmiş ve 34 şüpheliden 25'i gözaltına alınmıştı. Şüphelilerden tutuklu Ramazan Akyürek ile serbest kalan Ömer Altıparmak'ın başkanlıkları döneminde yapılan yasadışı dinlemeler için savcılık sevk kararında çarpıcı tespitlere yer verdi. Şüphelilerin, müştekilere ait telefon numaralarını gerçekte kimin kullandığını öğrenmeleri mümkünken, kadınları bile erkek ismiyle dinlediği kaydedildi.

2 ŞÜPHELİ POLİSTEN İTİRAF

Emniyet'teki sorgulamalarda ise şüpheli polislerden Adem Ç. ve Serhat K.'nin işlenen suçları itiraf ettiği ve Paralel Yapı'nın izlediği yöntemleri anlatıp örgütün avukatlarını kabul etmediği ortaya çıktı. 17 Aralık sürecinden sonra kimlerin dinlendiği hakkında medyadan bilgi sahibi olduğunu kaydeden Adem Ç., "Bu zamana kadar hukuksuz işlem yapıldığının farkında değildim" dedi. IMEI numaraları üzerinden dinleme kararı alınmasıyla ilgili ise Adem Ç. şunları anlattı: "Sistem üzerinden gönderilen evrak üzerinde açık kimlik belirtilmeyen bir durumla karşılaştığımda talebi yapıp evrakı gönderen büro çalışanı, 'Şahsın açık kimliği tespit edilemedi bu şekilde yazıldı' diyordu. Ben bu söylemler üzerine bizden sorumlu büro amirime (Salih Keskinkılıç) konuyu bildirdiğimde büro amirim, 'Evrak nasıl geldiyse öyle gönderin' talimatını verdi. Benim yetkim ve şifrem olmadığı için gelen IMEI numarasının kime ait olduğunu tespit etme yetkim yoktu. Ancak prosedür ve kanun gereği IMEI numarasının tespit edilerek kimlik bilgilerinin girilmesi gerektiğini düşünüyorum. İDB'de kullanılan projelerden IMEI numarasının kime ait olduğu rahatlıkla tespit edilebilir. Ayrıca dinleme yapan görevli dinlemiş olduğu bu kişinin kim olduğunu rahatlıkla anlayabilir." Öte yandan Gaziantep Polis Meslek Yüksekokulu'nda Paralel Yapı'ya yönelik faaliyette bulundukları öne sürülen gruba yönelik operasyonda gözaltına alınan 12 zanlıdan Rahmettullah U, Mehmet Ç. ve Murat K., tutuklanarak cezaevine gönderildi. Isparta'daki "Paralel Yapı" operasyonunda da eski Isparta Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Baykara ile aynı müdürlükte görevli komiser yardımcısı Mehmet Şanverdi ve polis memuru Ergün Aksu, "Resmi belgede sahtecilik", " Özel hayatının gizliliğini ihlal etmek", "Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek" gibi gerekçelerle tutuklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
VIP tele-kulakta 10 kişi tutuklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN