Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Görev yeri değişikliğine Paralel rötar

Giriş Tarihi: 17.5.2015
Görev yeri değişikliğine Paralel rötar
Adana'da 19 Ocak 2014 günü Suriye'deki Türkmenlere yardım götüren MİT TIR'larını durduran Savcı Aziz Takçı'nın görev yeri olaydan hemen sonra değiştirilmesine rağmen, Başsavcılık tarafından kendisine kasıtlı olarak tebligat yapılmadığı ortaya çıktı. Tebligat için Jandarma Kriminal'den gelecek olan ve Türkiye'yi Lahey Adalet Divanı'nda yargılatmayı amaçlayan kumpas raporu beklendi.

3 GÜNDE JET RAPOR
İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İrfan Fidan'ın tespitlerine göre, MİT TIR'ları 2'nci kez 19 Ocak'ta durduruldu. TIR'ları durduran Savcı Aziz Takçı 21 Ocak'ta HSYK 1. Dairesi kararı ile cumhuriyet savcılığı görevinden alındı. Takçı görev değişikliğinden önce TIR'lardan alınan numuneleri jet hızıyla Ankara Jandarma Kriminal'e gönderdi. Jandarma Kriminal de sıra dışı şekilde numuneleri 3 günde rapora bağladı ve Aziz Takçı'ya raporu sundu. Takçı'ya bu görev değişikliği de ancak 28 Ocak günü, yine Paralel Yapı'ya yakınlığı nedeniyle tutuklanan Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık tarafından tebliğ edildi. İstanbul Savcılığı, Jandarma Kriminal'in jet raporunun, Paralel örgütün, Türkiye'nin yasadışı örgütlere yardım ettiği intibaını oluşturma planının bir ayağı olduğuna karar verdi. Aziz Takçı'ya görev değişikliği aynı gün tebliğ edilse, soruşturmayı devralacak savcı muhtemelen Jandarma Kriminal'e analiz yapılmaması talimatı verecek ve böyle gerçek dışı bir rapor ortaya çıkmayacaktı. Dikkat çeken diğer ayrıntı ise görev değişikliği 7 günde tebliğ edilirken görev değişikliğine yapılan itirazın reddedilmesinin, aynı gün Savcı Takçı'ya tebliğ edilmesi.

RAPOR ALIP AYAK SÜRÜDÜ

Diğer taraftan HSYK 1. Daire tarafından Adana'dan Trabzon'a geçici olarak görevlendirilen Takçı'nın, Zekeriya Öz'ün İstanbul'da yaptığı gibi çok sayıda rapor alıp Trabzon'daki görev yerine gitmemek için ayak sürüdüğü ortaya çıktı. Aziz Takçı'ının Trabzon'a gitmemek için Soma'da yaşanan facianın ardından bu ilçede görevlendirilmek üzere HSYK'ya başvurduğu da anlaşıldı. Takçı'nın Zonguldak'a atanmasının ardından ise yıllık izne çıktığı ancak 18 Temmuz günü Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan ilişiğinin kesildiği belirlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görev yeri değişikliğine Paralel rötar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN