Paralel müfettişlere örgüt soruşturması

Eski Emniyet Müdürü Sabri Uzun'un ifadesi üzerine Dink suikastını araştıran iki mülkiye müfettişine örgüt üyeliğinden soruşturma açıldı. Suçlama: Cinayeti karartmak için Paralel'le işbirliği yapmak

Giriş Tarihi: 19.5.2015
Paralel müfettişlere örgüt soruşturması
Hrant Dink cinayetinde gerçeğe aykırı rapor yazdıkları iddiasıyla mülkiye müfettişleri Mehmet Ali Özkılıç ve Mustafa Uçkaya hakkındaki soruşturma başlatıldı. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişleri geçtiğimiz aralık ayında Hrank Dink'in öldürülmesi olayında bazı kamu görevlilerinin de ihmali olduğu iddiasıyla yürütülen idari soruşturma kapsamında Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun'un da ifadesini aldı. Uzun, ifadesinde daire başkanı olduğu dönemde Özkılıç ile Üçkuyu'nun Dink cinayetinde gerçeklerin ortaya çıkmasını istemediklerini belirtti. Uzun özellikle Üçkuyu'nun Emniyet'teki Paralel Yapı ile hareket ettiğini ve örgüte yakınlığıyla bilinen ve dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer ile örgütün amacına yönelik çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

'AVCI VE BENİ UZAKLAŞTIRDILAR'
İçişleri Bakanlığı'nı kuşatan örgütün kendisini haksız mal edindiği, Hanefi Avcı'yı ise Başbakan'ın eşinin telefonlarını dinliyor yalanları ile teşkilattan uzaklaştırdıklarını dile getirdi. Özkılıç'ın kendisi ile ilgili gerçeğe aykırı rapor yazarak Emniyet'teki Paralel kadrolaşmasının önünü açtığını ve bu raporu sebebiyle ödüllendirilerek Devlet Denetleme Kurulu üyeliğine terfi ettirildiğini ileri sürdü. Uzun, Özkılıç'ın aynı zamanda Dink cinayetini soruturduğunu söyledi.

'İFADEMİ KAYBETTİLER'
Uzun, Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nden İstihbarat Daire Başkanlığı'na gönderilen ve Yasin Hayal'in Din cinayetini işleyeceğine dair kesin kanaat bildiren F4 haber raporunun, Paralel Yapı tarafından kendisinden saklandığını anlattı. Üçkuyu'nun ise, kendisinin 4 Aralık 2009 günü haber raporuyla ilgili verdiği ifadesini gizleyip kaybettiğini anlatan Uzun, ifadesinin kaybedilmesiyle ilgili başlatılan soruşturmanın da düzmece HTS raporları ile soruşturmadan kaldırılmasına karar verildiğini kaydetti. Uzun, telefonlarının dinlendiği dönemde Üçkuyu'nun Dink soruşturmasını yapmakta olduğu tarihler olduğunu dile getirdi. Dink soruşturmasını yürüten Özkılıç ve Üçkuyu'nun yürüttükleri tahkikatta bu raporu kendisine sormadığını kaydeden Uzun, "Bu rapor bana sorulmuş olsaydı benden gizlenmiş olan haber raporundan haberdar olacaktım. İşte o zaman emniyete yerleşmiş çete deşifre olacaktı. Bu rapor bana 8 sene boyunca sorulmadı" dedi. Uzun'un ifadeleriı üzerine 5 ayrı Mülkiye Başmüfettişi'nce imzalanan, iddiaları içerenbir rapor tanzim edilerek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Başsavcılık iki müfettiş ve bazı emniyet görevlileri hakkında "suç örgütüne üye olmak" iddiasıyla Anayasal Düzene Karşı İşler Soruşturma Bürosu bünyesinde dosya açtı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel müfettişlere örgüt soruşturması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN