"MİT TIR'ları için jet rapor vermek terör eylemidir"

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Adana ve Hatay'da MİT TIR'larını durdurup alınan numuneleri jet hızıyla yasadışı inceleten savcı ve askeri böyle suçladı

Giriş Tarihi: 20.5.2015
MİT TIR'ları için jet rapor vermek terör eylemidir
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Adana ve Hatay'da 1 ve 19 Ocak 2014'te yasadışı şekilde durdurulan MİT TIR'ları ile ilgili yürütülen örgüt soruşturması, kumpas ile ilgili önemli detayların ortaya çıkmasına sebep oldu. MİT TIR'larının durdurulması ardından TIR'lardan alınan örneklerin Ankara'daki Jandarma Kriminal Laboratuvarı'nda sadece bir günde analiz edilerek hemen rapor yazıldığı ortaya çıktı.

MİT KANUNU HİÇE SAYILDI

Savcı Aziz Takçı ve bazı askerler MİT Kanunu'nun 26. maddesini hiçe sayarak TIR'ların üzerindeki konteynırların kapaklarını açtı. 22 Ocak'ta Ankara Merkez Jandarma Kriminal Laboratuvarı'na kurye ile gönderilen numuneler için Jandarma Kriminal Laboratuvarı görevlileri teyakkuza geçti ve numuneleri inceleyip hemen rapora bağlamak üzere çalışmalar başlatıldı. 23 Ocak günü her şey tamamlandı. Numuneler incelendi hatta o kadar iş yoğunluğunun arasında bir günde rapor bile yazıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı olay ile ilgili şüphelilerin eylemlerine ilişkin yaptığı değerlendirmede çarpıcı tespitlere yer verdi: "Eylem resmi hiyerarşinin dışında ast-üst ilişkisi içinde gerçekleştirilen bir terör eylemidir. Bu eylemde şüphelilerin içinde bulundukları her bir grup kendilerine biçilen rolü oynamaktadır. Şüpheliler Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetinin terör örgütüne yardım ettiği kurgusunu tamamlamak maksadıyla, kendilerine düşen rol olan kriminal raporun alınarak kurgunun tamamlanmasında görev almışlardır."

ALBAY KABUL ETTİ
Laboratuvarın başındaki Albay Mustafa Yardımcı ifadesinde numuneleri hızla analize aldıklarını kabul ederek "MİT TIR'larından geldiğini, resmi yazışmalarda belirtilmemesine rağmen anladık. Kurye ile analiz materyallerini ve raporu Adana'ya gönderdik" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"MİT TIR'ları için jet rapor vermek terör eylemidir"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN