Türkiye'nin en iyi haber sitesi

davayı kaybetti

Usulsüz işlemleri ve Paralel Yapı ile ilişkisi tespit edilen Danıştay kararıyla 'izinsiz yardım toplayabilen kuruluşlar' listesinden çıkarıldı

Giriş Tarihi: 22.5.2015
Kimse Yok Mu Derneği davayı kaybetti
Üç bakanlığın incelemesi sonucu usulsüz işlem yaptığı ve Paralel Yapı ile bağlantısı belirlenen , "izne gerek olmadan yardım toplayan kuruluşlar" listesinden çıkarıldı. Türkiye'de faaliyet gösteren 100 bin dernekten 403'ünün kamuya yararlı dernek statüsünün bulunurken, Bakanlar Kurulu kararıyla bunlardan yalnızca 10'una "izinsiz yardım toplama yetkisi" tanınmıştı. Paralel Yapıyla ilişkisi tespit edilen Kimse Yok Mu Derneği 2014'te mercek altına alınmıştı. İçişleri, Gümrük ve Ticaret ile Maliye Bakanlığı'nın ortak yürüttüğü inceleme sonucunda dernekte yapılan usulsüzlükler bir bir ortaya çıkarıldı. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından hazırlanan raporda derneğin banka hesap hareketleri şüpheli bulundu.

30 milyon lira kişilere

Dernek adına 30 Milyon gibi büyük bir meblağın yurtdışında banka yerine kişilerle gönderildiği, düzenlenen faturalarda kişilerin görev yerleri ile bankadan para çekme tarihleri arasındaki tutarsızlıklar olduğu tespit edildi. Ayrıca derneğin yardım adı altında faturalandırdığı paranın yarısının ise beyan edilmediği ortaya çıkarıldı. Derneğin 2011'de Somali'ye gemi yoluyla gönderdiği ayni yardım miktarı 4 bin 200 ton olmasına karşın, internet sitelerinde 6 bin 700 ton olarak duyurulduğuna, yine Somali'ye gönderilen nakit paranın bankacılık sistemi kullanılmandan ve gümrük birimlerine bildirilmeden yurtdışına çıkarıldığına da dikkat çekildi.

Kararı 4 ay sürümcemede bıraktılar

Eylül 2014'te toplanan Bakanlar Kurulu, Kimse Yok Mu Derneği'ni "izinsiz yardım toplayabilen kuruluşlar" listesinden çıkardı. Fakat bu karar, dernek tarafından Danıştay 10. Dairesi'ne götürüldü ve yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Bunun üzerine Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı 10. Daire kararına itiraz etti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu da Ocak 2015'te itirazı haklı buldu. Fakat kurulda Paralel Yapı'yla ilişkili olduğu öne sürülen 3 hâkimin ayak diremesi yüzünden gerekçeli karar bir türlü imzalanıp bakanlığa bildirilmedi. Danıştay Başkanı Zerrin Güngör'ün ihtarı üzerine 3 günde toplanan Kurul, 21 üyenin imzaladığı kararı 1 gün içinde İçişleri Bakanlığı'na tebliğ etti ve kamuya yararlı 10 dernek listesinde yer alan Kimse Yok Mu, bu sıfatını kaybetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kimse Yok Mu Derneği davayı kaybetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN