Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bunlar başkanlığı, Milli Şef'likle karıştırıyorlar

Türkiye'nin başkanlık sistemiyle bir üst lige geçeceğini belirten Erdoğan: Millete hesap veren başkandan diktatör çıkmaz. Diktatör görmek isteyen İnönü'nün Milli Şef'lik dönemine baksın

Giriş Tarihi: 26.5.2015
Bunlar başkanlığı, Milli Şef'likle karıştırıyorlar
dün İstanbul'da Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı () tarafından düzenlenen "Başkanlık Sistemi İçin Ülke Örnekleri ve Türkiye İçin Başkanlık Sisteminin Temel Dinamikleri" paneline katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi:

İHTİYAÇLARIMIZA UYGUN BAŞKANLIK: Başkanlık sistemi dünyanın birçok yerinde başarılıyla uygulanan bir sistem. Başkanlık sistemiyle bir üst lige çıkacağız. Bizim kendi ihtiyaçlarımıza, kendi birikimimize uygun şekilde, milletimizin tasvip edeceği Türk tipi başkanlık sistemini geliştirebilecek potansiyele sahip olduğumuza inanıyorum. Bir arı gibi olalım. Her ağaçtan balımızı alalun ortaya koyalım.SETA'nın hazırladığı başkanlık sistemini uygulayan ülkeler raporu çok önemli.

İNÖNÜ'NİN 'MİLİ ŞEF'LİĞİ İLE KARIŞTIRIYORLAR: (Başkanlık sistemi diktatörlüğü getirir, padişahlığı getirir) diye tutturanlar da var. Bunlar İnönü'nün milli şefliği ile başkanlık sistemini birbirine karıştırıyorlar. Diktatörlük görmek isteyen, gitsin Milli Şef'lik dönemine baksın. Oraları şöyle biraz karıştırsınlar. Merak etmesinler, milletin seçtiği ve millete hesap veren başkandan diktatör çıkmaz.

BEKLENTİYİ MEYDANLARDA GÖRDÜM: Ben çift kamaraya karşıyım. Ben diyorum ki, tek kamaralı sistem olması lazım. Niye? Biz zamanla yarışıyoruz. Eğer çift kamaralı sistem olursa, senato temsilciler meclisiyle yarışacaktır. Öyle olacağına tek kamara ve burada bu işin olmasının çok daha isabetli olacağına inanıyorum ve seri kararlar çıkması lazım. Ülkenin bir an önce başkanlık sistemine geçmesi milletimizin en büyük beklentisidir. Bunu ben meydanlarda görüyorum. Yeni Türkiye dediğim zaman kendini ortaya koyuyor, başkanlık sistemi dediğimiz zaman aynı şekilde koyuyor. Zaman zaman TV kanallarında görüyorsunuz, vatandaş az veya çok bir şeye inanıyor. Diyor ki, biz yeni Türkiye'yi istiyoruz. Eskiye pek ilgi yok. Şimdi başkanlık sistemine yönelik söyledikleri ortada.

İSTİKRARI GÖZDEN ÇIKARMIŞLAR: Bizim başkanlık sistemi konusundaki ısrarımızın en başta gelen sebebi istikrar ve güven ortamının sağlanmasına yapacağı güçlü katkıdır. Bizim istikrar ve güven ikliminin önemine yaptığımız vurguya itiraz edenler olduğunu görüyoruz. Onlara göre her şey istikrar değilmiş. Başkanlık sistemine karşı çıkmak adına istikrarı gözden çıkartacak kadar gözlerini karartmış durumdalar. Halbuki Türkiye'nin son 12 yılda sağladığı istikrar ve güven ortamı sayesinde elde ettiği kazanımlar ortada. Bunların gözleri var, görmüyorlar. Öyle bir durumdalar. 12 yıl boyunca siyaset makamının yerlerde olan itibarını yükseltmek için uğraştık. Bu millet darbecilerin esiri, oyuncağı olmuştu.

SEN BİR GAZETESİN, HADDİNİ BİL: Bizim iktidarımız milletimizin iktidarıdır. Onun için bu kadar çok direnişle, tehditle, saldırıyla, kumpasla karşılaştık. Sadece içeride değil dışarıda da... İşte bakın Amerika'da New York Times, yine bir edep dışı yazıyla 'Erdoğan'ın Türkiyesi'nde şu oluyor, bu oluyor' diye yine gönderme mi yapmış. Adeta Amerika'ya talimat veriyor, başka güçlere talimat veriyor. 'Niye veriyorsunuz?' diyor. Düşünebiliyor musunuz? Sen bir gazetesin, bir defa haddini bileceksin. Erdoğan'ın Türkiyesi'nde baskılar var ve bu baskılara ABD'nin şunun bunun müdahalesini isteyeceksin. Bir defa sen bunu yazmakla, böyle bir haberi yapmakla bir defa kendi özgürlük alanının dışına çıkmak suretiyle Türkiye'ye müdahale ediyorsun. Sen kimsin? Önce haddini bil. Acaba sen bunu şu anda Amerikan yönetimine karşı böyle bir şeyi yapabilir misin? Anında gereğini yaparlar, hiç bu işin şakası yok.

DARBECİLERE OLAN AŞKLARINDAN: Türkiye'deki malum medya grubu da belli yerlerden destek almakla bu vesayeti sürdürmek istiyorlar, özellikle Batı destekli bir süreç. Yeni anayasa ve başkanlık sistemi bu darbecilerin önlerinin ebediyen kesilişinin ilanı olacaktır. Bunların başkanlık sistemine karşı çıkmaları, demokrasiye olan bağlılıklarından değil, darbecilere olan aşklarındandır. Başka kim karşı çıkıyor başkanlık sistemine? Sandıktan ödü patlayan siyasetçiler. Çünkü milletin karşısına çıkmaya yüzleri yok

İTHAL BAKAN GELSE NE OLACAK: Bu ülkeye bakan ithal ettik. Hala gelir misin diye soruyorlar. Gelse ne olacak? Geldi de ne yaptı? Bunlar zaten dışarıdan akıl alır. Bu ülkeyi yönetenler dışarıdan akıl aldılar. Bunlar bir tek millete gitmediler. Hep milleti küçük gördüler. Biz de o hakir gördükleri milletin içinden çıktık.

BOL KESEDEN VAATLER: Meydanlara şöyle bakalım. Ortalık bol keseden vaatlerden geçilmiyor. Yolda akıllarına geleni proje diye anlatıyorlar. İnanın çalışma filan yok. Nasıl olsa iktidara gelemeyecekler, vaat ettiklerinden sorumlu tutulmayacaklarını da biliyorlar.

BAŞKANLIK SİSTEMİ GERİ DÖNÜLEMEZ BİR SÜREÇ: SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran da yaptığı konuşmada, Yeni Türkiye'nin inşasında en hayati konulardan birinin başkanlık sistemi olduğunu vurguladı. Duran, "Türkiye'nin başkanlık sistemi arayışı, siyasi hayatımız açısından artık geri dönülemez bir süreç yolundadır. Önümüzdeki temel mesele, Türkiye'nin kendi başkanlık modelini oluşturma sürecidir" değerlendirmesinde bulundu.

1+8'İN ANLAMINI İYİ BİLİRİZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sultanbeyli'de düzenlenen tapu teslim töreninde de vatandaşlara hitap etti:

28 ŞUB AT'TA DA KAPATTINIZ: Ana muhalefet partisi tek parti CHP'sinin İnönü devri, milli şef uygulamalarının hasretiyle yanıp tutuşuyor. Bunun için ne diyor; imam hatipleri kapatacağım diyor. Kayseri'ye gidiyor "hayır ben öyle bir şey demedim" diyor. Sayın Kılıçdaroğlu, 1+8'in ne anlama geldiğini biz iyi biliriz. 28 Şubat'ta öyle kapattınız imam hatiplerin orta kısımlarını. Bize bunu yediremezsiniz. 1+8+4 imam hatiplerin orta kısımlarının kapatılması demektir.

SAYGISIZLIK YAPAN CEVABINI BULUR : Doğan medyasının patronu dertleniyor 'bize terörist dediler' diye. Ben kimseye terörist demedim. Sen önce sahip olduğun medyanın bu ülkenin Cumhurbaşkanı'na yaptığı saygısızlığı ortadan kaldır. Saygısızlık yaptığın zaman cevabını bulunursun. Anladığın dilden konuşmayı biliriz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bunlar başkanlığı, Milli Şef'likle karıştırıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN