Flaş açıklama: Eğit donat başladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriyeli muhalifler için eğit donat programının başladığını söyledi.

Giriş Tarihi: 26.5.2015 17:07 Güncelleme Tarihi: 27.5.2015 00:34
Flaş açıklama: Eğit donat başladı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriyeli muhalifler için eğit-donat programının küçük gruplarla başladığını belirterek, "Tüm altyapı oluşturuldu gerekli teçhizat kuruldu. Eğit donatı yapacak hem Türk hem Amerikalı personel yerini aldı" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, günübirlik resmi temaslar için geldiği KKTC'de Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüştü. Çavuşoğlu ve Akıncı, heyetler arası çalışma yemeğinin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Suriyeli muhaliflerin eğitilip donatılması programına ilişkin bir sorucu cevaplayan Çavuşoğlu, "Eğit-donat başladı diyebiliriz küçük gruplarla. Tüm altyapı oluşturuldu gerekli teçhizat kuruldu. Eğit-donatı yapacak hem Türk hem Amerikalı personel yerini aldı. Eğitilip donatılacak insanların seçim sürecini de Türkiye ve ABD birlikte yürütüyor" ifadesini kullandı.

Bu süreci tamamen ABD ile birlikte yürüttüklerini belirten Çavuşoğlu, "Birlikte karar alıyoruz, birlikte yürütüyoruz, bugüne kadar eğit-donat konusunda kararları da beraber aldık şu anda da birlikte yürütüyoruz" diye konuştu.

Çavuşoğlu, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de birlikte devam edileceğini vurgulayarak, eğitilip donatılacak insanların Suriye'ye dönerken hangi kapıdan gireceği, alınacak güvenlik önlemleri, sağlanacak destek ve hava saldırılarıyla yok edilmemeleri için alınacak tedbirlerin Türk ve Amerikalı yetkililer tarafından görüşüldüğünü kaydetti.

TÜRKİYE MÜZAKERELERDEN MEMNUN

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'yı "önemli ve sorumluluk getiren görevi" için tebrik eden Çavuşoğlu, geçen sene ekim ayında ara verilen müzakerelerin Rum lider Nikos Anastasiadis'in tekrar masaya dönmesiyle tekrar başlamasından Türkiye'nin büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin devam eden müzakerelerin 11 Şubat 2014 ortak deklarasyonu ve bugüne kadar varılan yaklaşımlar çerçevesinde sonuç alıcı bir şekilde sürdürülmesini arzu ettiğini belirterek, her iki tarafın da kararlı davranması durumunda bu yıl içinde adada kalıcı çözümün ve barışın sağlanabileceğini ifade etti.

Liderlerin ayda en az iki defa ve müzakerecilerin de daha sık bir araya gelme kararını desteklediklerini vurgulayan Çavuşoğlu, Türkiye'nin çözüm için kararlılığının her zamankinden daha fazla devam ettiğini, bunun bir taviz olmadığını, kalıcı ve adil bir çözüm için Türkiye'nin ortaya koyduğu kararlılık olduğunu dile getirdi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Flaş açıklama: Eğit donat başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN