Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanlığı'ndan ' kararı' açıklaması

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, " 14. Dairesi'nin kararı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile ilgili değildir. Beştepe'deki alanın tarihi sit alanı özelliği taşımadığı açıkça vurgulanmaktadır" denildi.

Giriş Tarihi: 27.5.2015 15:08 Güncelleme Tarihi: 27.5.2015 19:54
Cumhurbaşkanlığı'ndan 'Danıştay kararı' açıklaması
İdari Dava Daireleri Kurulu'nun 9 Şubat 2015 tarihli kararının medyadaki bazı iddiaların aksine Cumhurbaşkanlığı ı'yla herhangi bir ilgisinin söz konusu olmadığı belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın bulunduğu alanın tarihi sit özellikleri taşımadığının daha önce yargı tarafından tespit edilmiş olması hasebiyle Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun son kararının Beştepe'yle herhangi bir ilgisinin bulunmadığı belirtildi. Bu çerçevede Cumhurbaşkanlığı Hizmet Binası'nın yer aldığı alana ilişkin Danıştay 14. Dairesi'nin 22 Mayıs 2014 tarihli kararına dikkati çeken kaynaklar, anılan kararda yerel mahkemenin tarihi sit statüsünün kaldırılmasına ilişkin işlem hakkında verdiği iptal kararının yürütülmesinin durdurulmuş olduğu bilgisine yer verdi.

2014'teki bu kararın gerekçesinde, Beştepe'deki alanın tarihi sit özelliklerini taşımadığının açıkça ifade edildiği de vurgulandı. Açıklamada, bunun ise Cumhurbaşkanlığı Hizmet Binası'nın bulunduğu alanın tarihi sit alanı niteliği taşımadığının yargı kararıyla zaten sabit olduğu anlamına geldiği belirtildi. Dolayısıyla Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun "Tarihi Sitler, Koruma ve Kullanma Koşulları" ilke kararında yer alan "kamu hizmet yapıları" ibarelerinin yürütülmesinin durdurulması hakkında verdiği kararın zaten yargı kararıyla tarihi sit alanı olmadığı açık olan Cumhurbaşkanlığı Hizmet Binası'nı hiçbir şekilde ilgilendirmediği kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanlığı'ndan 'Danıştay kararı' açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN