Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halayla türküyle ilk sefer

SABAH, Türk Hava Yolları'nın Hakkâri'ye düzenlediği ilk seferde coşkuya ortak oldu. Halk müziği sanatçısı Aydın Aydın'ın türküleri kabindekilere halay çektirdi

Giriş Tarihi: 27.5.2015
Halayla türküyle ilk sefer
Adı uzun yıllar terörle anılan Yüksekova'yı çevreleyen karlı dağlar, bu kez bölgeye sadece yolcu değil barış, huzur ve refah taşıyacak bir yolcu uçağının sesiyle yankılandı.

KURŞU NLARIN UÇTUĞU TOPRAKLAR

Terör örgütünün tehdit ve sabotajlarına rağmen yapılan Selahaddin Eyyubi Havalimanı'na ilk seferi, İstanbul'dan havalanan Türk Hava Yolları'na ait TK2670 sefer sayılı Yeşilköy uçağı yaptı. Uçaktaki yerini alan SABAH, bu tarihi ana tanıklık eden Hakkarili yolcuların duygularına ortak oldu. İstanbul-Hakkari seferini yapan ilk uçak, Atatürk Havalimanı'ndan 104 yolcusuyla 08:45'te havalandı. Uçaktaki yolcular tarihi ana tanık oldukları için çok heyecanlıydı. Kim inanırdı ki bir dönem kurşunların havada uçuştuğu topraklara yolcu uçakları teker koyacak? Kalkıştan kısa süre sonra, Hakkarili halk müziği sanatçısı Aydın Aydın, sazı eline aldı ve "Çölemerik Hakkari, ötesi yoktur gayri, Allah'ını seversen, sen de bir gün gel bari..." türküsünü çaldı. Kabindeki hava değişti. Heyecan yerini neşeye bıraktı. Bazı yolcular uçakta kısa süre halay çekti. Yolculuk 2 saat sürdü. Uçak piste teker koyduğunda, ilk sefer seramonisi gerçekleşti.

İNİŞTE KARANFİLLİ KARŞI LAMA
Bir itfaiye takı havacılık geleneklerine göre uçağa su attı. Uçakta THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ve THY Genel Müdürü Temel Kotil de yer aldı. Eski Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, Yüksekova'da ilk yolcuları karanfillerle karşıladı.

'ŞÜKÜRLER OLSUN BUGÜNLERİ DE GÖRDÜK'

Aydın Aydın: Tarihi bir günü yaşıyoruz. Bu bir bayramdır. Annem, dedem, yeğenim bölgedeki ulaşım sıkıntısı yüzünden öldü. Yüksekova'ya havalimanı yapılacağını rüyamda görsem inanmazdım.
Fatma Aytu: (Kürtçe konuşarak) Allah yapanlardan razı olsun. Şükürler olsun, bugünleri gördük.
Abdullah Çevik: Ülkemiz için çok önemli. Barışın gelişmesine büyük katkı sağlayacak.
Tayfur Orhan ile eşi Derya Gülmaz: Yüksekova'dan Şemdinli yarım saat sürüyor. Daha önce Van'dan saatler süren yolculukla gidiyorduk. İki yıldır bel fıtığım olduğu için karayolu çok zor oluyordu. O yüzden seyahat yapamıyordum. Şimdi rahatlıkla gidebileceğim. Artık gün içinde gidip gelebileceğiz. Çok güzel oldu. Hayırlı uğurlu olsun.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halayla türküyle ilk sefer
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN