Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun çehresi değişecek"

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Çözüm Süreci'nin başarıyla tamamlanmasıyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun çehresinin değişeceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 28.5.2015 16:56
Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun çehresi değişecek
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Terörün sona ermesi ve Türkiye'de Çözüm Süreci'nin başarıyla tamamlanmasıyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun çehresi değişecek" dedi.

Kurtulmuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 30 yıldır devam eden terörden 40 bine yakın insanın yaşamını yitirdiğini, Türkiye'nin 1,2 trilyon dolarlık muazzam bir iktisadi kayba uğradığını bildirdi.

Terör sorunuyla Türkiye'nin ayaklarına adeta prangaların vurulduğunu belirten Kurtulmuş, Türkiye'yi kımıldatmamak ve ileriye gitmesini engellemek için terörün üzerinden her türlü engellemelerin yapıldığını dile getirdi.

Kurtulmuş, milletin şimdi uyandığını ve Türkiye'nin her yerinde yaşayan yurttaşların "yeter artık" dediğini ifade etti.

Vatandaşların terör sorununun tamamıyla bu dönem kapanmasını istediğini belirten Kurtulmuş, Türkiye'nin terörün bitmesiyle, barışın ve esenliğin sağlanmasıyla ekonomik bakımdan da büyük bir atılım içerisine gireceğine işaret etti.

Kurtulmuş, "Hakkari Yüksekova'daki havalimanının açılması, sadece sembolik bir durumdur. Hakikaten Doğu ve Güneydoğu'ya olağanüstü ekonomik katkılar sunacaktır" diye konuştu.

Bu ortamın gelişmesiyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da fabrikaların çok rahat bir şekilde açılacağına dikkati çeken Kurtulmuş, insanları mezralarına, ovalarına, tarlalarına çok rahatlıkla ulaşabileceklerine değindi.

Kurtulmuş, böylece bir şehirden başka bir şehre gitmenin son derece kolay bir hale geleceğini belirterek, "Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu illeri zaten yatırımda öncelikli bölgeler olduğu için çok yüksek yatırım teşvikleriyle Allah'ın izniyle Doğu ve Güneydoğu'nun çehresi değişecek" ifadesini kullandı.

Çözüm Süreci ile bölgede muazzam ekonomik faaliyetlerin gerçekleşeceğine işaret eden Kurtulmuş, "Yeni fabrikalar kurulacak. Şehirlerin ve yolların güvenliği arttıkça çok daha rahat bir şekilde insanların hareket etmesi mümkün olacak. Ayrıca buralarda yabancı yatırımcı sayısı artacak. Bunları inşallah göreceğiz" dedi.

Kurtulmuş, "Provoke etmek isteyenler olabilir, zaman zaman 6-7 Ekim olaylarında gördüğümüz gibi bazı karanlık odaklar Doğu ve Güneydoğu illerimizi ateşe vermek isteyebilirler ama bütün bu provokatörlere karşı halkımız artık uyanıktır" diye konuytu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun çehresi değişecek"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN