Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel Yapı iç mesele AB süreciyle ilgisi yok

Giriş Tarihi: 29.5.2015
Paralel Yapı iç mesele AB süreciyle ilgisi yok
Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, detayları ortaya çıkmaya başlayan Türkiye'nin 2015 yılı ilerleme raporunu SABAH'a değerlendirdi. Piri, ilk defa 2014 İlerleme Raporu'nda atıfta bulunulan 'Paralel Yapı'yla ilgili olarak, "Bunlar, Türkiye'nin AB'ye katılımı süreciyle ilgili olmayan iç meseleler" dedi. Piri, çözüm sürecinin hükümetin attığı en önemli adımlardan biri olduğunu belirterek, "Bence bunu hayata geçirmek gerçekten ciddi cesaret ve çaba istiyor" şeklinde konuştu. Piri, beş günlük Türkiye ziyareti, AP'de mayıs ayında oylanması planlanan ancak daha sonra Haziran ayına ertelenen taslak ilerleme raporu ve gündeme ilişkin şunları söyledi:

ÇÖZÜM SÜRECİ ÖNEMLİ ADIM:
Hükümetin attığı en önemli adımlardan biri çözüm süreci. Bence bunu hayata geçirmek gerçekten ciddi cesaret ve çaba istiyor. Tabii ki şu an seçim zamanı. Seçim dönemlerinde yakınlığınızı değil, farklılıklarınızı göstermek istersiniz. Bu her ülkede olan bir şey. Dolayısıyla, seçim döneminden ayrı olarak, Türkiye'nin demokratikleşme süreci için hükümetin çok cesur ve çok iyi bir adım attığını düşünüyorum.

PARALEL YAPI TÜRKİYE'NİN İÇ MESELESİ:
Türkiye'nin AB üyelik sürecine bakan bir raportörüm. Paralel Yapı olup olmadığına bakmıyorum. Bunlar, Türkiye'nin AB'ye katılımı süreciyle ilgili olmayan iç meseleler.

'GÜN DEMİMİMZDE YOK'
Türkiye'deki haberleri tabi ki takip ediyorum ve bu konudaki tartışmaları (Paralel Yapı) yok saymıyorum. Ancak raportör olarak, bu konuda bir fikrim yok, benzer şekilde Avrupa Parlamentosu'nun da olduğunu sanmıyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel Yapı iç mesele AB süreciyle ilgisi yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN