7'den 70'e fetih coşkusu

İstanbul halkı deniz ve kara yoluyla miting alanına akın etti. Katılımcıların görüşü ve hisleri ise ortaktı: Yeniden dirilişin, yeniden yükselişin ve İstanbul'un fethinin destanını yazmaya geldik

7'den 70'e fetih coşkusu
İstanbul'un fethinin 562'nci yılında "yeniden dirilişin yeniden yükselişin" destanı Yenikapı'da yazıldı. Törenlerin başlamasından saatlerce önce vatandaşlar akın akın Yenikapı'ya geldi. 7'den 70'e herkes alanları doldurdu. Yüzbinlerce vatandaş ellerinde Türk bayrakları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yazılı bantlarla tören alanını doldurdu. Başta Gebze ve Tuzla olmak üzere çevre illerden İstanbul'a gelen vatandaşlarla birlikte Yenikapı'ya gelenlerin sayısı 2 milyonu buldu. Kara yoluyla alana gelenlerin yanısıra denizden de teknelerle vatandaşlar Yenikapı'ya akın etti.
'YENİDEN DİRİLİŞİN DESTANI YAZILACAK'

Fetih Şöleni 562'nci yıla uygun olarak 562 kişilik mehteran ekibinin ön gösterisiyle başladı. 100 metre uzunluğu ve 18 metre yüksekliğiyle Türkiye'nin en büyük sahnesindeki konseri, Türk yıldızlarının gökyüzündeki nefes kesen şovu izledi. Akşam da fethin anlatıldığı lazerli etkinlik, alanda büyük heyecan dalgası yarattı. Sonra onlarca dakika süren havai fişek gösterisi herkesi büyüledi. Muhteşem şölen 17 adet kamerayla canlı olarak yayımlandı. "Yeniden yükseliş, yeniden diriliş" sloganlı kutlamanın boyutu ve coşkusu Türkiye'de yeni bir dönemin işaret fişeği olarak algılandı. Yenikapı'ya saatler öncesinden gelen katılımcılar da "Yeniden dirilişin destanını yazmaya geldik" diyerek fetih coşkusunu paylaştılar. 1.5 yaşındaki ikizleri ile alanda yerini alan Veysi Basınç da heyecanını, "Çocuklarım şimdiden tarihimizi öğrensin. Yenikapı'dan yeniden yazılan fethin 562'nci yılına tanıklık etsin istedim" diye konuştu. 69 yaşına rağmen Tuzla'daki evinden çok erken saatlerde çıkarak Yenikapı'ya gelen Neriman Gökçe ise duygularını "Ben bugün nasıl evde otururum. Tarih yeniden Yenikapı'dan yazılıyor" sözleriyle dile getirdi.

ERDOĞAN BANTLARI YOK SATTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafının bulunduğu tişörtler, isminin yazıldığı bandajlar ve bayraklar adeta kapışıldı. Vatandaşların rahatı için tören alanındaki en ince ayrıntı bile düşünüldü. Yağmur yağma olasılığına karşı yağmurluk dağıtıldı. Programdaki konuşmaların İngilizce, Arapça, İspanyolca, Fransızca ve Rusça olmak üzere 5 ayrı dile simultene tercümesi yapıldı. Konuşmalar işaret diliyle de anlatıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7'den 70'e fetih coşkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN