Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hastayım' dedi, hâkim karşısına çıkmadı

Gizli devlet belgelerini ifşa etmekten 50.5 yıl hapsi istenen Mehmet Baransu, ilk duruşmaya rahatsızlığını gerekçe gösterip katılmadı

Giriş Tarihi: 4.6.2015
'Hastayım' dedi, hâkim karşısına çıkmadı
"Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin ve ifşa etme" gibi suçlamalarla 50.5 yıl hapis cezası istenen gazeteci Mehmet Baransu'nun davası dün başladı. Baransu, Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya "Rahatsızım" diyerek mazeret sundu ve katılmadı. Davada tutuksuz sanık olan dönemin Taraf gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Şevki Çoban ise katıldı. Şu an işsiz olduğunu belirten Çoban, "Bu haberlerin yapılmasında, hazırlanmasında ve yayımlanmasında hiçbir katkım yok" dedi. Mahkeme heyeti, TBMM'ye ve MGK Genel Sekreterliği'ne müzekkere yazılmasına karar verdi. Yine Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne müzekkere yazılarak söz konusu MGK kararının kamuoyunda "Balyoz Darbe Planı" olarak bilinen dava kapsamında elde edilen deliller arasında bulunup bulunmadığının sorulması kararlaştırıldı.

ÇİÇEK'İN TALEBİ GELECEK CELSEDE
Mahkeme, MGK'nın ve emekli albay Dursun Çiçek'in suçtan zarar gördüğü gerekçesiyle davaya katılma taleplerinin gelecek celse değerlendirilmesine karar vererek, sanık Çoban'ın vareste tutulma talebini kabul etti. Haklarında "Devletin güvenliğine veya iç veya dış siyasal yararlarına ilişkin belge veya vesikaları temin etme", "Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri basın ve yayın yoluyla ifşa etme" ve "MİT'e ait belge ve bilginin istihsali ve basın yoluyla ifşa etme" suçlaması olan Baransu ve Çoban için 30 yıl 2 aydan 50.5 yıla kadar hapis isteniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hastayım' dedi, hâkim karşısına çıkmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN