Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Özür dileyecek sensin'

Erdoğan, patlama sonrasında Demirtaş'ı aradığını ancak ulaşamadığını söyledi. "Önce özür dilesin" diyen Demirtaş'a "Özür dileyecek sensin" diye cevap verdi

Giriş Tarihi: 7.6.2015
'Özür dileyecek sensin'
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın Diyarbakır saldırısından dolayı kendisine yönelik "özür dile" çıkışına çok sert sözlerle yanıt verdi. Erdoğan, "Ben niye özür dileyeceğim? Eğer özür dileyecek birisi varsa o da sensin. Zira 6, 7, 8 Ekim tarihlerinde, benim Kürt kardeşlerimi sokağa döken, 50 kişinin ölümüne neden olan sendin. Ölen Kürt kardeşlerimdi, öldüren de yine Kürtlerdi. Bu tür bir vahşete vesile olan sendin" dedi. 40 yıllık siyasi hayatında kan olmadığını vurgulayan Erdoğan, "Ama siz daha siyasette çıraksınız, tehditle yürüyorsunuz. Bölücü terör örgütü ile iş tutuyorsun. Zaten ağabeyin dağda. Beraber yürüyorsunuz" ifadelerini kullandı.

TARİHİ ÇAĞRI

Erdoğan karşılarında ilk kez bu kadar geniş bir cephe bulduklarını da dile getirirken, "Anayasa yapılsın ama anayasayı bunlar değil, eskiden olduğu gibi vesayet yapsın, cuntacılar yapsın mesajı veriyorlar. Millet yapmayacaksa kim yapacak bu anayasayı? Onun cevabını Londra'dan New York'tan alıyoruz" şeklinde konuştu. Tüm millete çağrı yapan Erdoğan, "Gün yeni bir heyecanla, şevkle, azimle Türkiye'ye sahip çıkma bu millete hizmet yolunda yeni bir yol açma günüdür, hiç bir mazeret, kırgınlık, kızgınlık bu yürüyüşü sekteye uğratmanın, yarım bırakmanın başka yollara sapmanın gerekçesi olamaz, olmamalıdır" dedi. Erdoğan Ağrı'daki halkla buluşmasında şu mesajları verdi:

BEYFENDİYE ULAŞMAK MÜMKÜN DEĞİL:
Dün, (cuma günü) Diyarbakır'da asla tasvip edemeyeceğimiz bir olay gerçekleşti, iki vatandaşımız öldü, Allah'tan rahmet diliyorum. Dün akşam bu konuyla ilgili açıklamalarımı yaptım, aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Basın Müşavirliği'nden de yazılı olarak ayrıca açıklamalar yapıldı. Fakat eş başkan beyefendiye ulaşmak mümkün değildi.

ABİN DAĞDA:
Zaten abin dağda. Beraber yürüyorsunuz. Kimliğin belli, kişiliğin belli, kalkıp bize 'Milletten özür dile' Ben milletimle iç içeyim. Milletime bu tür şeyleri asla biz reva görmedik. Şimdi de bütün güvenlik güçlerimiz, bunun araştırmasını, incelemesini yapıyorlar. Nerede, kimler tarafından, nasıl olduğu, çıkacak meydana.

TELEFONLARA NEDEN ÇIKMIYORSUN
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ardahan'daki vatandaşlarla buluşmasında Diyarbakır'da meydana gelen patlamaya ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan ölen iki kişiye rahmet dileyerek olayın provokasyon olduğunu ifade etti. Patlama sonrasında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı aradığını söyleyen Erdoğan, "Aradım telefonlarıma çıkmıyor, niye çıkmıyorsun? Ben insani görevimi yapayım dedim" dedi.

DEMİRTAŞ: ERDOĞAN ÖZÜR DİLESİN
HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Erdoğan'ın "telefonlarıma çıkmadı" sözlerine ise "özür dilesin" cevabıyla karşılık verdi. Cumhurbaşkanı'nın kendisini aradığını yalanlamayan Demirtaş, "Bana ulaşmak isteyebilir ama önemli olan bana ulaşması değil, orada katliama uğrayan bir halk var, arasınlar onlara üzüntülerini bildirsinler. Cumhurbaşkanı değil mi? Katliamın olduğu yere gitsin, çiçek bıraksın. Halka karşı özür borçları var. Türkiye toplumundan özür dilesinler" dedi.

"ÖZÜR DİLEYECEK BİRİ VARSA SENSİN"
Daha sonra açıklama yapıyor, 'Bana ulaşacağına, Diyarbakır halkından özür dilesin.' Ben niye özür dileyeceğim? Eğer özür dileyecek birisi varsa o da sensin, sen. Zira 6, 7, 8 Ekim tarihlerinde, benim Kürt kardeşlerimi sokağa döken, 50 kişinin ölümüne neden olan sendin. Ölen Kürt kardeşlerimdi, öldüren de yine Kürtlerdi. Bu tür bir vahşete vesile olan sendin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Özür dileyecek sensin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN