Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yasağı ne zaman bitiyor?

yasakları ne zaman bitiyor? genel seçimlerinde ne zaman bitiyor? Genel seçimlerde ki yasaklar neler? Sandık bilgileri ne zamandan itibaren verilecek? Genel seçim yasakları tamamı yazımızın devamında…

Giriş Tarihi: 7.6.2015 17:27 Güncelleme Tarihi: 7.6.2015 18:04
Seçim yasağı ne zaman bitiyor?
yasakları nelerdir? Seçimlere çok az bir zaman kala tüm halkımız tamamen gününe kilitlenmiş durumda. Tabi ki Siyasi partiler ve basında bu tarihe kadar uyması gereken kuralların bilinci içinde. Yüksek seçim kurulunun seçim öncesi ve seçim günü uyguladığı en önemli yaptırımı dır. Genel seçim yasağı, seçime gölge düşmemesi adına alınan bir takım önemlerdir. Bu yaptırımdan da en çok siyasi partiler, yazılı ve görsel basındır. Seçim Yasakları Ne Zaman Bitiyor? Hangi tarihten itibaren başlıyor? Bu soruların cevaplarını yazımızda bulabileceksiniz.

Seçim yasağı başladığı andan itibaren kapalı alanlarda topluluklara propaganda ya da miting yapılması kesinlikle yasaktır. Açık alanlarda propaganda yapmayı düşünen kişiler de ilçe seçim kurullarından Seçim yasağı kurallarına uygun bir şekilde izin almak zorundadırlar. Şayet aynı açık alanda, aynı günde birkaç parti birden konuşma yapmak için talepte bulunursa, o zaman 2 saat arayla partilere o alan tahsis edilir. Gümrükler de seçim yasakları kapsamında tutulacak ve oralarda da sözlü propagandaya izin verilmeyecektir.


Propagandalarda kullanılan el ilanları, Türk bayrakları ve dini ibareler Genel seçim yasakları başladığı andan itibaren kullanılamayacak. Siyasi partiler tarafından seçmene dağıtılan ilan ve büroşurler, reklam malzemeleri en geç 6 Haziran 2015 akşam saat 18.00'e kadar dağıtma işlemi son bulacak. Bu saate kadar siyasi partilerin büroları da tüm faaliyetlerine son vermek zorundadırlar. Aynı şekilde yurt dışında da yazılı ve görsel basından faydalanılarak ilan ve reklam verilmesi yasaklanmıştır. Seçine 10 gün kala vatandaşın düşüncelerini çelecek şekilde anket ve tahmin dağıtımı yapılması kesinlikle katı seçim yasakları içerisindedir. Kamuya ait hiçbir araç, gereç siyasi partiler tarafından kullanılamaz. Başbakan ve kabine üyeleri yurt dışında yapacakları seçim faaliyetleri için kendilerine tahsisli olan makam araçlarından faydalanamazlar.

Seçim Yasağı Ne Zaman Bitiyor?

Seçim yasakları ne zaman başlıyor? Ne zaman bitiyor? Vatandaşın en çok sorduğu soruların başında gelmektedir. Seçim yasakları 28 Mayıs 2015 tarihi ile başlamış bulunmaktadır. 6 Haziran 2015 saat 18.00 sularında yasaklar kalkacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçim yasağı ne zaman bitiyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN