Türkiye'nin en iyi haber sitesi

63. Hükümet kurulabilecek mi?

7 Haziran seçimleri sonuçlarına göre halk hiçbir partiye tek başına hükümet kurma imkanı tanımadı. Bir koalisyon arayışına giren barajı geçen 4 parti, Cumhurbaşkanı’nın görevi vermesinden itibaren 45 gün içinde hükümeti kurması gerekiyor. Ancak siyasi partilerden gelen ilk sinyaller bunun hiç de kolay olmayacağı yönünde...

Giriş Tarihi: 9.6.2015 11:55 Güncelleme Tarihi: 9.6.2015 12:03
63. Hükümet kurulabilecek mi?
ÖNCE İTİRAZLAR DEĞERLENDİRİLECEK
Seçim sonrası kurulacak yeni hükümet için takvim işlemeye başladı. İlk olarak Yüksek Seçim Kurulu'nun kesin sonuçları açıklaması beklenecek. Seçim sonuçlarının kesinleşmesi için de itiraz sürecinin sona ermesi gerekiyor. YSK itirazları 13-17 Haziran tarihleri arasında alacak. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, seçim sonuçlarının kesinleşmesinin 11-12 günü bulabileceğini söyledi.

SONRA MECLİS AÇILACAK
Seçim sonuçlarının ilanıyla birlikte milletvekillerini mazbatalarını almaya başlayacak. Kesin sonuçların ilanından 5 gün sonra Meclis açılacak. Yeni Meclis'in ilk işi Meclis Başkanı'nı seçmek olacak. Yeni Başkan seçilene kadar Meclis'i en yaşlı üye yönetecek. 25'inci dönemde bu isim CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal.

VE HÜKÜMET MARATONU
Seçim sonuçlarının kesinleşmesi ve milletvekillerinin yemin ederek resmen göreve başlamasından sonra sıra bu tarihten itibaren resmen başlayacak olan Hükümet kurma maratonuna gelecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan en çok oyu alan partinin liderine yeni hükümeti kurma görevini verecek.

45 GÜNDE KURULAMAZSA
Seçimlerden birinci parti çıkan AK Parti'nin Hükümet'i kuramaması durumunda Cumhurbaşkanı diğer partilerin liderlerine de aynı görevi verebilecek. Yasaya göre 45 gün içinde hükümet kurulamazsa yeniden seçime gidilmesi gerekiyor. Anayasaya göre seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi durumunda Bakanlar Kurulu çekilecek ve Cumhurbaşkanı, geçici Bakanlar Kurulu'nu kurmak üzere bir Başbakan atayacak.

EKİM AYINDA TÜRKİYE SEÇİME GİDEBİLİR
Barajı aşan 4 siyasi parti 45 gün içinde Hükümeti kuramazsa Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'yi erken seçime götürebilir. Siyasi partilerden gelen cevaba göre bu süre daha da öne alınabilir. Ekim başında yapılacak bir erken seçimden çıkacak sonuç hakkında şu an için bir şey söylemek zor.

SEÇMEN SİYASİ VE EKONOMİK BELİRSİZLİKTEN ÜRKTÜ

Ancak ekonomideki ilk belirtiler, siyasi ve ekonomik kriz senaryoları, Türkiye'nin hızla belirsizliğe doğru sürüklenmesi seçmenin ürkütüyor. Ayrıca HDP'ye verilen emanet oyların siyasi ve ekonomik belirsizlik durumunda kalıcı olmayacağının da altı çiziliyor. 45 gün içinde bu algının seçmen üzerindeki etkisi erken seçim sonuçlarında da belirleyici olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
63. Hükümet kurulabilecek mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN