Bahçeli 'erken seçim' dedi

Bahçeli 'erken seçim' dedi

lideri Bahçeli, koalisyona kapılarını kapatırken erken seçimi işaret etti. Bahçeli, "MHP, Meclis'te denetimi esas alan bir anamuhalefet görevini üstlenmeye hazır" dedi

Genel Başkanı Devlet Bahçeli, koalisyona kapılarını kapattı, erken seçimi işaret etti. Bahçeli, seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından basının karşısına çıktı. Bahçeli sandığa herkesin saygı göstermesi gerektiğini belirterek, yeni bir tablo ortaya çıktığını kaydederek şunları dile getirdi:
SONUCA KULAK VERELİM: Tüm partilerin bu sonuca samimi şekilde kulak vermesi gerekir. AKP için sonun başlangıcı görülmüştür. Türk milleti kutuplaşma simsarlarını açıkça ikaz etmiştir. Gerilim ve ayrışmaya dayalı siyaset anlayışı bugün ağır bir darbe almıştır.
BAŞARILIYIZ: Kim ne derse desin MHP 7 Haziran seçimlerinden başarıyla çıkmıştır. 12 Haziran 2011 seçimlerine göre oyunu yüzde 33 artırmıştır. Partimiz 7 Haziran seçimlerinden alnının akıyla başarıyla çıkmıştır. Tuzaklara karşın 31 yeni milletvekili kazanmıştır.
GÖREV DAVUTOĞLU'NUN: Türkiye'de anayasa geçerlidir. Seçimlerde tek başına bir siyasi parti iktidar olmuyor ise, ülkeyi iktidar olmuyor ise diğer siyasi partilerle nasıl bir çalışma düzenine girileceğine dair tecrübeler vardır. Cumhurbaşkanının demokratik eğilime göre en fazla oy alan partinin genel başkanına yönelmesi lazım. Dolayısıyla Davutoğlu'nu görevlendirmesi gerekir.
KOALİSYON GEREKİYORSA: Koalisyon kurma zarureti doğmuş ise, ülkeyi istikrarsızlığa sevketmemek, ekonomik sıkıntılara sokmamak, piyasayı alt üst etmemek için bir koalisyona ihtiyaç duyuluyorsa, uyumlu bir koalisyon olması lazımdır. AKP uyumu çözümde aramıştır. Demek ki birinci koalisyon beraberlikleri devam eden AKP ile HDP arasında olması lazımdır.
MHP KOALİSYONDA YER ALMAZ: Bir koalisyonu düşündüğünüz takdirde, AKP, CHP ve HDP'yi bir araya getirebilirsiniz. Böyle bir yapının içinde MHP şerefi ve haysiyeti ile ilkeli ve dürüst davranışı ile çok güzel ve Meclis'te denetimi esas alan bir anamuhalefet partisi görevini üstlenmeye de hazırdır.
AKSİ HALDE ERKEN SEÇİM: Eğer bunların hiçbirinden uygulanarak çözüm alınamıyorsa, Türkiye'yi AKP'nin azınlığına mahkûm etmeye de kimsenin hakkı yoktur. En erken seçim ne zaman olacaksa o zaman olmalıdır.

KOALİSYON İÇİN 4 ŞART

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim gecesi "koalisyondan" ziyade "ana muhalefet partisi" olacaklarına işaret etse de kulislere göre koalisyon kapıları da tamamen kapalı değil. Buna göre MHP, hükümet kurma görevinin Başbakan Ahmet Davutoğlu'na verilmesinin ardından, görüşme talebi gelmesi durumunda randevu verecek. Ancak parti yöneticilerinin yaptığı değerlendirmelerde Başkanlık, Yeni Anayasa, Çözüm Süreci ve yolsuzluk iddialarına ilişkin şartlar MHP'nin "kırmızı çizgisi" olacak.

CHP'Lİ KOALİSYONDA MHP ANA MUHALEFET

Farklı koalisyon ihtimalleri konuşulurken düşük de olsa AK Parti ile CHP'nin koalisyonu da kulislerde dillendiriliyor. Bu durumda en çok merak edilen ise ana muhalefet partisinin MHP mi HDP mi olacağı. Meclis hukukçularına göre her iki partinin de vekil sayısı 80. Ancak resmi olmayan sonuçlara göre ana muhalefet partisi oyu daha fazla olan MHP olacak. Resmi olmayan sonuçlara göre MHP 7 milyon 516 bin 480, HDP ise 6 milyon 51 bin 650 oy almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bahçeli 'erken seçim' dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN