Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nedir? Erken seçimin şartları nelerdir?

2015 Genel Seçim Sonuçları açıklandı. AK Parti’nin tek başına hükümet kurması için gerekli milletvekili sayısına ulaşamaması sonucunda ihtimali konuşulmaya başlandı. Peki erken seçim nedir? Erken seçim yapılması için hangi şartlar gereklidir? Türkiye’de erken seçim mi yapılacak?

Giriş Tarihi: 9.6.2015 09:57 Güncelleme Tarihi: 9.6.2015 10:01
Erken seçim nedir? Erken seçimin şartları nelerdir?
Genel Seçim sonuçları, ihtimalini işaret ediyor. Erken seçim kararı alınması, iktidara tek başına gelecek milletvekili sayısını çıkaramayan partilerin uzlaşamayarak, koalisyon kuramaması durumuna bağlıdır. Uzlaşamayan partiler hükümet kuramadığından, erken seçim kararı alınır.

AK PARTİ ERKEN SEÇİM Mİ GETİRECEK?

Sandıkların yüzde 92'sine göre AK Parti tek başına hükümeti kurabilecek milletvekili sayısına ulaşamıyor. HDP yüzde 11.9 ile Meclis'e girmeyi başarırken; CHP yüzde 25.2, MHP ise yüzde 16.7 oya ulaşmış durumda. Bu durumu yorumlayan Burhan Kuzu, Türkiye'nin koalisyonlarla kaosa gireceğini belirterek: "Bu tablodan hükümet çıkmaz. Koalisyon bile çıkmaz. Erken seçim kaçınılmaz gözüküyor" yorumunu yapmıştı.


ERKEN SEÇİM NEDİR?

Hükümetin kurulamaması yada herhangi bir şekilde Anayasa'da öngörülen 4 yıllık seçim dönemi dolmadan yapılan seçimdir. Erken seçim, Meclis'in bu yönde bir karar alması veya Anayasa gereği Cumhurbaşkanı'nın kendisine tanınan seçimlerin yenilenmesini isteme yetkisini kullanması üzerine yapılır.

TÜRKİYE'DE ERKEN SEÇİM OLACAK MI?


Yaşanan gelişmeler sonrasında Türkiye'de yaşanacak senaryolardan bir taneside, erken seçim! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri sonrasında erken seçim kararı vererek değişik bir yol izleyebilir.

ÇOĞUNLUK SAĞLANAMAZSA ÇAĞRI DÜŞER

Birleşim yeterli çoğunlukla açılabildiği takdirde, Başkan, ilk önce çağrı yazısını okutur ve bu toplantıyı gerektiren konu görüşülür. Konu üzerinde gerekli işlemler tamamlanınca, Türkiye Büyük Millet Meclisi çalışmalarına devama karar vermediği takdirde, tatile veya ara vermeye devam olunur. Yeterli çoğunluk sağlanamazsa çağrı düşer." Bu durumda, TBMM'nin olağanüstü toplantıya çağrılabilmesi için 110 milletvekilinin imzası gerekiyor. TBMM'de 127 milletvekili bulunan MHP, diğer partilerin desteği olmadan, gerekli imza sayısına rahatça ulaşabiliyor. MHP Grubu'nun 110 imzayı tamamlayarak Meclis'i toplantıya çağırması halinde, Genel Kurul'un toplanabilmesi için, İçtüzük uyarınca yeterli çoğunluk aranacak. TBMM Genel Kurulu, milletvekili sayısının beşte üçünü oluşturan 184 milletvekilinin katılımıyla toplanabiliyor.

7 GÜN İÇİNDE İŞLEME KONULUR


TBMM İçtüzüğü uyarınca milletvekillerinin beşte birinin imzasını taşıyan olağanüstü toplantı çağrısının Meclis Başkanlığı tarafından 7 gün içinde işleme konulması gerekiyor. MHP Grubu'nun 110 imzayı tamamlayarak Meclis'i toplantıya çağırması halinde, Genel Kurul'un toplanabilmesi için, İçtüzük uyarınca yeterli çoğunluk aranacak. TBMM Genel Kurulu, milletvekili sayısının beşte üçünü oluşturan 184 milletvekilinin katılımıyla toplanabiliyor. TBMM İçtüzüğü'nün 7. maddesi, tatilde veya ara vermede toplantıyı düzenliyor. Buna göre, TBMM, tatil veya ara verme sırasında Cumhurbaşkanı veya Meclis Başkanı tarafından toplantıya çağrılırsa, Genel Kurul'un belirtilen tarih ve saatte toplanması gerekiyor. Cumhurbaşkanı, toplantı çağrısını doğrudan doğruya veya Bakanlar Kurulu'nun istemi üzerine yapabiliyor. TBMM Başkanı doğrudan gerek görürse toplantı çağrısına karar verebiliyor. Üyelerin beşte birinin imzasını taşıyan gerekçeli önergedeki çağrı istemini ise en geç 7 gün içinde yerine getirmesi gerekiyor. Bu çağrılarda, toplantı gün ve saatinin ve bu toplantıyı gerektiren konunun belirtilmesi şartı aranıyor. Birleşim, yeterli çoğunlukla açılabildiği taktirde, çağrı yazısını okunmasının ardından toplantıyı gerektiren konunun görüşmelerine geçiliyor. Konu üzerinde görüşmeler tamamlandıktan sonra TBMM aksi bir karar vermediği taktirde Genel Kurul yeniden kapanıyor. Toplantıda yeterli çoğunluk sağlanamazsa, çağrı düşüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erken seçim nedir? Erken seçimin şartları nelerdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN