Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çamlıca Camii’nde sona gelindi

İstanbul Cami Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, temeli 6 Ağustos 2013’te atılan Çamlıca Camii’nde yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 11.6.2015 09:30
Çamlıca Camii’nde sona gelindi
Camiyi, cuma günü ve Kadir Gecesi'ne denk gelen 1 Temmuz 2016'da açmayı hedeflediklerini belirten Külünk, "Caminin kaba inşaatının yaklaşık yüzde 90'ını tamamladık. Atölyelerde, ince inşaatla alakalı ahşap, mermer, seramik, çini, kapı, pencere, alçı gibi ürünlerin üretimleri devam ediyor" dedi.

BİR NUMARALI MİNARE KONDU

Camideki detay ve ince işlerle alakalı çalışmalar ile minarelerin boyasının da yapıldığını ifade eden Külünk, "Şerefeler yerine montajlandı. Avludaki mermer sütun kaplama işleri ise devam ediyor. Kubbelerin inşaatına da yaklaşmaktayız. Zaten onlar da işin son adımı olacak. Minarelerin külahları da geldi. Onları biten minarelere ekliyoruz. Bugün de bir numaralı minaremizin külahını yerine koyduk. Minarelerdeki külahlar 14 ton civarında ağırlığı olan, 3 parçadan oluşuyor. Daha önce 2 parçasını yerine koymuştuk. Son parçasını da koyduk. Tamamen çelikten yapılmış, sağlıklı bir külah. Bunun üzerine kurşun kaplanacak" diye konuştu. Caminin yapım aşamasındaki en önemli detaylardan biri olarak kabul edilen bir numaralı minare yerine yerleştirildi.

Habertürk
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çamlıca Camii’nde sona gelindi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN