Cumhurbaşkanlığı vekaleti Cemil Çiçek'e

Erdoğan, 7 Haziran sonrası çıktığı ilk yurtdışı gezisinde Cumhurbaşkanlığı vekaletini Cemil Çiçek'e bıraktı.

Giriş Tarihi: 12.6.2015 18:32 Güncelleme Tarihi: 12.6.2015 18:41
Cumhurbaşkanlığı vekaleti Cemil Çiçek'e
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak ''TUR'' ile saat 08.26'daAzerbaycan'a gitti. Erdoğan ve beraberindeki heyeti Esenboğa Havalimanı'ndan TBMMBaşkanı Cemil Çiçek, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ile diğer ilgililer uğurladı.

Erdoğan, 7 Haziran seçimleri sonrasındaki ilk yurtdışı gezisinde, yeni TBMM'nin henüz oluşmamış olması nedeniyle, Cumhurbaşkanlığı vekaletini bir önceki TBMM'nin Başkanı Cemil Çiçek'e bıraktı.

Bu vekalet, ilginç bir durum da ortaya çıkardı. AK Parti'deki üç dönem kuralı nedeniyle 7 Haziran seçimlerinde aday olmayan Çiçek milletvekili seçilmedi. Seçilemeyen ya da aday olmayan vekillerin, milletvekili sıfatları düştü. Ancak yeni seçilen TBMM'nin açılışı yapılmadığı için, "milletvekili" olmamasına rağmen, yeni TBMM'nin göreve başlamamış olması nedeniyle, Cemil Çiçek vekalet edecek.


Cumhurbaşkanlığı'na vekalet konusu bugünkü Resmi Gazete'de şöyle yer aldı;


T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI
11 Haziran 2015

68244839-140.01-12-409

BAŞBAKANLIĞA

12-13 Haziran 2015 tarihlerinde Avrupa Oyunları Açılışı vesilesiyle Azerbaycan Cumhuriyeti'ne çalışma ziyaretinde bulunacağımdan, dönüşüme kadar Cumhurbaşkanlığına, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 106 ncı maddesi uyarınca, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil ÇİÇEK vekâlet edecektir.

Gereğini rica ederim.

Recep Tayyip Erdoğan
CUMHURBAŞKANI
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanlığı vekaleti Cemil Çiçek'e
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN