Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İmralı Heyeti'nden flaş açıklama!

Sırrı Süreyya Önder, "Heyet adaya gittiği gün Öcalan silahsızlanma çağrısı yapar" dedi.

Giriş Tarihi: 12.6.2015 14:39
İmralı Heyeti'nden flaş açıklama!
Sırrı Süreyya Önder, İdris Baluken ve Pervin Buldan, Meclis'te çözüm sürecinin bulunduğu noktaya ilişkin basın açıklaması yaptılar.

Sırrı Süreyya Önder yaklaşık 2 ay önce sürecin dondurulduğunu ve bir an önce kaldığı yerden devam etmesi gerektiğini belirtti.

İmralı Heyeti, geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanlığı'na İmralı'ya gitmek için bir başvuru yapmıştı. Ki heyet, son olarak 5 Nisan'da İmralı Adası'na gitmiş, Abdullah Öcalan ile görüşmüştü.

Sırrı Süreyya Önder, yeni bir başvuru yaptıklarını ve bir an önce bu başvuruya yanıt verilerek İmralı'ya gitmeleri gerektiğini belirtti.

Önder, süreç için "Bu bizim milli meselemizdir, bundan daha kıymetli daha büyük bir meselemiz yoktur" ifadelerini kullandı. Süreç dondurulmadan önce belli konularda mutabakata varıldığını söyleyen Önder, o noktalardan birisinin de izleme heyeti olduğunu belirtti.

Önder, Öcalan'ın İzlemeye Heyeti'nin İmralı Adası'na gittiği gün kongre içinKandil'e çağrıda bulunacağını ve talimat vereceğini ifade etti. Önder, 7 Haziran seçimlerinde HDP'nin yüzde 13'lük oy oranının kalıcı ateşkesin bir teminatı olduğunu ancak bu çağrının Öcalan'dan geleceğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmralı Heyeti'nden flaş açıklama!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN