Yasin Börü davasında önemli gelişme

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, DAEŞ bahanesiyle 6-7 Ekim 2014'te düzenlenen izinsiz gösterilerde Yasin Börü ve arkadaşlarının öldürülmesine ilişkin davanın dosyasının güvenlik gerekçesiyle Ankara Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine karar verdi.

Giriş Tarihi: 12.6.2015 16:03 Güncelleme Tarihi: 12.6.2015 16:43
Yasin Börü davasında önemli gelişme

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, DAEŞ bahanesiyle 6-7 Ekim'de gerçekleştirilen izinsiz gösterilerde Yasin Börü ve 3 arkadaşının vahşice katledilmesine ilişkin davanın dosyasının Ankara Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesini kararlaştırdı.

Davanın nakli talep edildi

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinin, Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökgöz'ün öldürülmesine, Yusuf Er'in de yaralanmasına ilişkin davanın dosyasının güvenlik gerekçesiyle başka ile nakli konusundaki talebi, Diyarbakır Valiliği ve Cumhuriyet Başsavcılığınca değerlendirildi.

Valilik görevlileri, mahkeme safhasında şiddet içerikli eylem olasılığına işaret ederek, kentte son zamanlarda meydana gelen olaylar da dikkate alındığında, dosyanın başka ile naklinin uygun olacağı görüşünü paylaştı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da aynı gerekçeyle davanın naklini talep etti.

Adalet Bakanlığına gönderilen taleplere ilişkin değerlendirme sonucunda Yargıtay 5. Ceza Dairesi, dosyanın Ankara Ağır Ceza Mahkemesine nakline karar verdi.

İddianame

İddianamede, Börü, Dakak, Güneş ve Gökgöz'ün uğradıkları saldırıda öldürülmesi, Er'in de yaralanmasına ilişkin 26'sı tutuklu 34 sanık için "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan dörder ve "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozdukları" iddiasıyla birer olmak üzere beşer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istenmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yasin Börü davasında önemli gelişme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN