Türkiye'nin en iyi haber sitesi

PM'den yetki alıp görüşecek

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 15 Haziran'daki Parti Meclisi'nden alacağı yetkinin ardından hükümet görüşmelerine başlayacak. PM'de oy kaybının da gündeme gelmesi bekleniyor

Giriş Tarihi: 13.6.2015
PM'den yetki alıp görüşecek
CHP'de koalisyon ve hükümet kurma seçeneklerine ilişkin değerlendirme ve tartışmalar sürerken Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu 15 Haziran Pazartesi günü toplayacağı partisinin yetkili organı Parti Meclisi'nden (PM) hükümet kurma çalışmalarını yürütmek üzere yetki alacak. CHP'de MHP ile şimdilik gayriresmi ve alt düzeyde sürdürülen temaslar ise Kılıçdaroğlu'nun yetki almasının ardından resmi düzeyde gerçekleştirilecek. Hafta sonunu da kurmaylarıyla koalisyon seçenekleri ve CHP'nin azınlık hükümeti formülü üzerinde çalışarak geçirecek olan Kılıçdaroğlu önümüzdeki haftanın ilk gününde ise partisinin yetkili organı Parti Meclisi'ni (PM) toplayacak. 7 Haziran'da yüzde 24.9 ile 2011 seçimlerinin bile gerisinde oy alınmasını PM üyeleriyle değerlendiren Kılıçdaroğlu, yaptırdığı oy düşüşünün nedenlerine ilişkin tespitleri de PM üyeleriyle paylaşacak. Parti yönetimince 'HDP'ye gittiği' tespitiyle kamuoyuna yansıtılan yüzde 3-4 civarındaki oy oranı ile birlikte CHP'nin oy oranının düşünülmesi gerektiği görüşünü savunacak olan Kılıçdaroğlu PM'de bazı üyelerden gelebileceği öngörülen tepkilerin önünü de bu şekilde kesmeyi hedefliyor. PM toplantısında Fikri Sağlar ve İlhan Cihaner gibi bazı isimlerin ise alınan oy oranına ilişkin eleştiride bulunması ve yönetime tepki göstermesi bekleniyor. Oy oranının yanı sıra PM'nin ana gündem maddesini ise hükümet kurma ve koalisyon seçenekleri oluşturacak. Kılıçdaroğlu PM üyelerinden hükümet kurma çalışmalarını yürütmek üzere yetki isteyecek. PM'de AK Parti'nin koalisyon ortaklığı önerisiyle gelmesi halinde masaya konulacak hükümet olma şartları ile yine yönetiminin şimdilik nabız tuttuğu 'CHP azınlık hükümeti' formülleri üzerinde de görüşler ortaya konulacak.

'BAŞBAKANLIK' ŞARTI
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, koalisyon tartışmalarına Twitter üzerinden bir açıklama yaparak katıldı. Ağbaba "Elbette, vatandaşımız çaresiz, ekonomi başsız, ülkemiz hükümetsiz kalmayacaktır. Ancak partimizin iktidarın öznesi, Genel Başkanımızın başbakan, halkın, iktidarın tek sahibi olmayacağı hiçbir çözümün içinde yer almayacağımızın bilinmesini ister. Kılıçdaroğlu'nun başbakan olmadığı her formüle kapalıyım" dedi. Eski milletvekili Hurşit Güneş de açıklamasında "Basın organlarında AKPCHP koalisyonundan bahsedilmekte, CHP yönetimi zan altına alınmaktadır. AKP, iktidarını ancak bir koalisyonla yürütebilir. Fakat bunun en doğalı AKP'nin kendisine en yakın programa sahip siyasal partiyle bu koalisyonu oluşturmasıdır. Ve bu, asla CHP değildir, olmamalıdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PM'den yetki alıp görüşecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN