Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bağış' adı altında para akladılar!

Giriş Tarihi: 17.6.2015
'Bağış' adı altında para akladılar!
Mali Suçları Araştırma Kurulu'nun (MASAK) Bank Asya hesaplarında yaptığı incelemelerde tespit ettiği şüpheli para transferlerinin arkasından Paralel Örgüt'ün para aklama operasyonları çıktı. İşadamlarının bilgisi dışında isimleri kullanılarak yurtdışındaki Paralel Örgüt'e yakın derneklere bağış adı altında para transferi yapıldığı belirlendi. MASAK, şüpheli para transferlerinin başta Pensilvanya merkezli Lehigh Dialogue Center isimli dernek ile bazı, vakıf ve kuruluşlara yüklü miktarda bağış adı altında yapıldığını belirledi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu da MASAK'ın hazırladığı raporunda yeralan transferleri araştırmaya başladı.

İŞADAMLARI ŞOKTA
Bağış yapan işadamları gerek savcılık da gerekse de bulundukları illerin mali suçlarla mücadele şube müdürlüklerinde ifadeye çağırıldıklarında asıl skandal patlak verdi. Para transferini hangi amaçla yaptıkları ve Fetullah Gülen ile ilgileri araştırılan İşadamları kendi adlarının kullanıldığını, kesinlikle söz konusu para transferlerini gerçekleştirmediklerini bildirdi. Şirketlerinin banka hareketleri ile özel bütün hesaplarının dökümlerini delil gösteren işadamları Bank Asya'nın bilgileri dışında kendi isimlerini kullanarak bu sözde bağış işlemini gerçekleştirdiğini belirterek şok geçirdiler.

SUÇ DUYURUSU
Bank Asya hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunan işadamları "bağış"adı altında yapılan para transferlerinden emniyette önlerine konulan MASAK raporu ile haberdar olduklarını söyledi. Rızaları dışında adlarını kullanarak para transferi gerçekleştiren kişilerden şikayetçi olan işadamları, Bank Asya yöneticileri hakkında dolandırıcılık şikayetinde bulundu. Şikayetler üzerine Bank Asya'nın el konulmadan yönetiminde bulunan kişiler hakkında "Güveni kötüye kullanma" ve "nitelikli dolandırıcılık" suçları kapsamında soruşturma başlatıldı.

YENİ HESAPLAR AÇIP GİZLEDİLER
Adli kaynaklardan edinilen bilgilere göre Paralel Örgüt yurtdışındaki dernek, vakıf ya da kuruluşlara Türkiye'den yapılacak para transferlerini yasal kılıfa sokmak için işadamlarının adlarını ve bilgilerini kullandı. Herhangi bir şekilde Bank Asya ile yolu kesişmiş, kredi çekmiş, ya da hesap açtırmış işadamlarının bilgileri kullanılarak "bağış bedeli" ibaresi ile yüklü meblağlar gönderildi. Bu transferden işadamlarının kesinlikle haberdar olmadı. Çünkü transferde eski hesapları da değil adlarına açılmış yeni hesaplar kullanıldı. Ancak polisin önlerine koydukları belgeler sayesinde olup biteni farkettiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bağış' adı altında para akladılar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN