Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kopya değil dolandırıcılık

KPSS soruşturmasına yönelik 4. dalga operasyonda gözaltına alınan 23 kişiden 15'i mahkemece tutuklandı. Şüphelilerden 8'i ise adli kontrolle serbest bırakıldı

Giriş Tarihi: 18.6.2015
Kopya değil dolandırıcılık
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Suçlar Bürosu Savcısı Yücel Erkman tarafından yürütülen KPSS soruşturmasına yönelik 4. dalga operasyonunda gözaltına alınan 23 kişi tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Savcı Erkman, bu isimlerin tüm soruları doğru yaptıkları tespitinde bulundu. Nöbetçi hakimlik ifadelerini aldığı 15 şüphelinin tutuklanmasına karar verdi. Mahkeme 8 şüpheliyi ise adli kontrol uygulanması şartıyla serbest bıraktı. Savcı Erkman, tutuklama dosyasında, dosyanın bir numarası Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Genel Sekreteri firari Hanefi Sözen ile doğrudan ve dolaylı olarak irtibatı bulunan isimleri şemayla anlattı. 2 bin 300 şüpheli arasındaki telefon irtibatı dudak uçuklatırken, ortaya çıkan fotoğraf "cemaatin örümcek ağı" yorumlarına yol açtı. Dosyada delil olarak YÖK Denetleme Kurulu Raporu, Jandarma Kriminal Raporu, Emniyet Bilişim Uzmanı Raporu, TÜBİTAK Raporu, ÖSYM, SGK, Maliye Bakanlığı, Uzman raporları, HTS analiz çalışmaları gösterildi. Şüpheliler üzerinde "Kuvvetli Suç şüphesi" oluşmuştur denildi. Tutuklama dosyasında sınav sorularının muhatapları için menfaat niteliğinde bir kamu malı olduğunu belirten Savcı Erkman "Sınav öncesi elde edilen sorularla haksız başarı elde ederek kamuya ait malı kamuyu aldatarak haksız bir şekilde elde etmişlerdir. Bu başarıyla bir kısım şüpheli kamu görevine atanmış ve son maaşına kadar eylemine devam etmiştir. Şüphelilerin eylemi zincirleme niteliğinde dolandırıcılık suçudur. Kopya sınav anı ve esnasında gerçekleştirilir, bu farklıdır" dedi.

HER YOL HANEFİ'YE

Savcı Erkman ayrıca şunları belirtti: "Yüksek başarı elde eden şüpheliler aynı dershane, okul ve şirket çalışanlarıdır. Aynı zamanda şüphelilerin baldızının, kuzeninin, eşlerinin, işyeri arkadaşlarının ve iletişim adresleri aynı olanların da yüksek başarı elde ettikleri belirlenmiştir. Sınav döneminde bu kişiler arasında telefon görüşmelerinin, zincirleme şekilde soruların sınavdan önce dağıtıldığı Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği genel sekreteri ve soruşturmamızda da örgüt lideri olan Mehmet Hanefi Sözen'e kadar ulaştığı anlaşılmıştır."

KPSS'NİN BİR NUMARASI SÖZEN FİRARİ
KPSS soruşturması kapsamında dosyada bulunan 2 bin 893 şüpheliden 227 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartılırken, 88'i tutuklanarak cezaevine gönderildi. Dosyanın örgüt lideri ve bir numarası olan Hanefi Sözen halen firari.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kopya değil dolandırıcılık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN