Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baba'ya son veda

9. Cumhurbaşkanı Demirel baba ocağı İslamköy'de binlerce kişinin katılımıyla toprağa verildi. Demirel'in mezarına yaptırdığı barajlardan getirilen sular döküldü. Çalcatepe'ye yüzlerce kilo gül döküldü gülsuyu sıkıldı

Baba'ya son veda
Türkiye'nin 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için dün İslamköy Şehriban Hatun Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Tabutun başında askerlerin nöbet tuttuğu törende, namaz öncesi tabutun üzerine Demirel'in fötr şapkası kondu. Cenaze namazını eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz kıldırdı. Ardından cenaze askeri cenaze aracıyla ve binlerce kişinin tekbirleriyle Çalcatepe'ye götürüldü. Cenaze toprağa verilirken aile adına kabre damatları İlhan Kesici girdi. Defin işleminin mahremiyeti nedeniyle dev bir Türk bayrağı askerler tarafından kabrin üzerine tutuldu. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndan gelen bir manga asker de defin işlemi sırasında 3 kez saygı atışı yaptı. Bu arada Çalcatepe'ye ailenin isteği üzerine pembe renkte yüzlerce kilo gül yaprağı saçılıp gül suyu sıkıldı.

EŞİNİN MEZARINDAN TOPRAK

Demirel'in cenazesine katılmak isteyen yurdun dört bir yanından binlerce kişi sabah saatlerinden itibaren İslamköy'e akın etti. Vatandaşlar, mezarı için Bilecik Ertuğrul Gazi Türbesi'nin yanı sıra Türkiye'nin dört bir köşesinden toprak getirdi. Harran'ın ilk Belediye Başkanı olan Mahmut Özyavuz da toprak getirenler arasında yer aldı. Demirel'in mezarına eşi Nazmiye Demirel'in mezarından alınan toprak da atıldı. Demirel döneminde yapılan barajlardan getirilen sular da mezarın üzerine döküldü.

İSLAMKÖY'DE YALNIZ BIRAKMADILAR
Törene, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski TBMM Başkanlarından Hüsamettin Cindoruk, Köksal Toptan, Hikmet Çetin, DSP Genel Başkanı Masum Türker, DP Başkanı Gültekin Uysal, Antalya Milletvekili Deniz Baykal, MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener, eski bakanlardan Cavit Çağlar, eski Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, AK Parti Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, iş adamları Nihat Özdemir, Ali Koç, Erdoğan Demirören, Ali Şen ve Nazif Zorlu katıldı. TBMM, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin çelenkleri musalla taşının arkasında yer aldı.

9'UNCU BÜRO KAPANDI

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefatı devletin kamuoyunca bilinmeyen bir geleneğini de ortaya çıkardı. Görevden ayrılan cumhurbaşkanları için Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bir büro kurulduğu ve bu büroların cumhurbaşkanlarının görev sıraları ile adlandırıldığı öğrenildi. Demirel'in vefatının ardından Cumhurbaşkanlığı İdari ve Mali İşler Bölümü'ne bağlı faaliyet gösteren 9'uncu büro da kapatıldı. Demirel'in görevden ayrıldıktan sonra yanında tuttuğu personelin giderleri bu büro tarafından karşılanıyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baba'ya son veda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN