Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"MHP'de, başkanlık sistemine hazırlık"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin geçmiş dönemde parti stratejisini, tek başına iktidar olduktan sonra Başkanlık ya da yarı Başkanlık sistemine geçiş olarak belirlediği ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 23.6.2015 19:55 Güncelleme Tarihi: 23.6.2015 19:56
MHP'de, başkanlık sistemine hazırlık
MHP, 2001 yılındaki seçim vaadinde, şayet tek başına iktidar olurlarsa "Başkanlık ya da yarı Başkanlık sistemine geçiş" üzerine bir parti stratejisi yürüteceğini belirtmişti.

Yeni Asır Gazetesi'nin 23 Ocak 2001'deki Nevin Bilgin imzalı haberine göre Bahçeli, muhtemel bir ara seçim ya da erken seçim durumunda MHP'nin vaadini "Başkanlık" sistemi olarak açıklıyor.

O dönemde Fazilet Partisi'nin kapatılmasıyla gündeme gelecek ara seçimden birinci parti olarak çıkmayı amaçlayan MHP'nin erken genel seçimde de "tek başına iktidar" olmayı hedeflediği belirtilmiş. 2002'de yapılan erken seçimde ise Devlet Bahçeli'nin Genel Başkanı olduğu MHP barajı aşamamış, meclis dışında kalmıştı.

Emin Pazarcı 28 Ocak 2015 tarihli yazısında, Türkeş'in başkanlık sistemini istediğini, fakat Bahçeli'nin, Türkeş'in bu isteğine zıt yönde hareket ettiğini ise şu sözlerle anlatmıştı:

"Bir gün Alparslan Türkeş'in verdiği konferansa katıldım; O da Başkanlık Sistemi'nden uzun uzun bahsetti. Türk Milleti'nin yapısına en uygun sistemin ve ilerlememiz için "olmazsa olmazlardan" biri olduğunu söyledi. Yazdığı "Temel Görüşler" kitabını ve "Dokuz Işık"ı okudum. Onlarda da Başkanlık Sistemi vardı.Bugün MHP, dün Alparslan Türkeş'in hararetle savunduğu Başkanlık Sistemi'ne karşıymış, Devlet Bahçeli yerden yere vuruyormuş, bu onların sorunu. Ben o günden bugüne aynı yerdeyim. Bu ülkenin Başkanlık Sistemi'ne ihtiyacı olduğunu savunmaya devam ediyorum!"KAYNAK.YENİŞAFAK.COM.TR
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"MHP'de, başkanlık sistemine hazırlık"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN