Milletvekilleri ediyor

’te yeni dönem bugün milletvekillerinin etmesiyle başlayacak. Ramazan ayına rastlayan ilk oturumda iftar arası verilmesi durumunda 550 vekilin yemin etmesi sahura kadar uzayabilecek. Oturumun 10 saati bulması bekleniyor. Oturumda 353’ü yeni olarak, 21 de başörtülü vekil yemin edecek.

Giriş Tarihi: 23.6.2015 09:02 Güncelleme Tarihi: 23.6.2015 09:43
Milletvekilleri yemin ediyor
Türkiye Büyük Millet i 25. dönem milletvekilleri bugün ederek göreve başlayacak. AK Parti'nin 258, CHP'nin 132, MHP ve HDP'nin 80'er sandalyeye sahip olduğu Meclis, bugün iki ayrı törenle açılıyor.

Cemil Çiçek, Meclis Başkanlığı görevini, en yaşlı üye olan (77) CHP Antalya Deniz Baykal'a devredecek. Daha sonra Baykal ve milletvekilleri heyeti, Meclis'teki Atatürk Anıtı'na çelenk koyacak.

BAYKAL YÖNETİMİNDE İLK TOPLANTI

Meclis Genel Kurulu'ndaki oturum saat 15.00'te başlayacak. Genel Kurulu'nda önce and içme töreni gerçekleşecek. Geçici Başkan Baykal'ın yemininin ardından, milletvekilleri, seçim çevresine ve alfabetik sıraya göre yemin edecek. Geç saatlere kadar sürmesi beklenen yemin törenini yeni seçilen milletvekillerinin aileleri de izleyici locasından takip edebilecek.

28 YILDIR MECLİS'TE

3'te 2'si yenilenen Meclis'te MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, 28 yıldır kesintisiz milletvekilliği yapıyor. 7 dönemdir aralıksız milletvekili olan Başesgioğlu bugün 8. dönemi için yemin edecek.

Aslan Savaşan kayıt işlemleri için Meclis'e ailesiyle birlikte geldi.

İLK KEZ YEMİN EDECEKLER


AK Parti'den 145, CHP'den 89, MHP'den 52, HDP'den ise 67 kişi yeni milletvekili olarak yemin edecek. Ancak bu isimler arasında 24. dönemden önce Meclis'te görev yapmış kişiler de bulunuyor.

ON SAATLİK OTURUM

Ramazan ayına rastlayan ilk oturumda iftar nedeniyle ara verilmesi durumunda yemin töreni sahura kadar uzayabilecek. Oturumun 10 saati bulması bekleniyor. 2011'deki yemin töreninde protestolar nedeniyle 379 vekil yemin etmiş ve oturum yaklaşık 7,5 saat sürmüştü.

Meclis'teki işlemlerini tamamlayan AK Parti'li Ravza Kavakçı'ya ilk tebrik Babası Yusuf Ziya Kavakçı'dan geldi.

MECLİS'İN İLK GÖREVİ BAŞKAN SEÇİMİ

Yeminin ardından Meclis'in ilk işi TBMM Başkanı'nı seçmek olacak. İlk birleşimden itibaren 5 gün içinde adaylar TBMM Başkanlık Divanı'na başvuracak. Onu takip eden 5 günde de Genel Kurul'da seçimler yapılacak. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte iki ve üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu aranacak.

Çiğdem Karaaslan

UZLAŞI OLMAMASI HALİNDE...

Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday dördüncü turda yarışacak ve en fazla oy alan başkan seçilecek. AK Parti'de Meclis Başkanlığı için Mustafa Şentop, Ahmet İyimaya, Nabi Avcı ve Ayşenur Bahçekapılı'nın adı yer alıyor.

HDP ADAYI DENGİR FIRAT

CHP'de Deniz Baykal ve Haluk Koç, MHP'de Ekmeleddin İhsanoğlu, Tuğrul Türkeş, Murat Başesgioğlu'nun isimleri geçiyor.
HDP ise adaylarının Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat olduğunu açıkladı. Muhalefetin uzlaşamaması durumunda, AK Parti'nin adayının dördüncü turda seçilmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Meclis Başkanı seçildikten sonra hükümeti kurma görevini Davutoğlu'na vermesi bekleniyor.

Milletvekilleri, Genel Kurul kürsüsünden şu yemini edecekler:

"Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa'ya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim."

2015 Genel Seçim Sonuçları

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milletvekilleri yemin ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN