Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınır için kritik

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında haftaya yapılacak toplantısında Suriye sınırında yaşananlar masaya yatırılacak ve kritik kararlar alınacak

Giriş Tarihi: 24.6.2015
Sınır için kritik MGK
Milli Güvenlik Kurulu () 30 Haziran salı günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de toplanıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcıları, ilgili bakanlar ve kuvvet komutanlarının da katılacağı toplantıda, IŞİD ve PYD'nin Türkiye'ye oluşturduğu tehdit masaya yatırılacak. MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da son istihbarat bilgilerini paylaşmak için kritik toplantıda yer alması bekleniyor. MGK'da öncelikli olarak sınırda alınan tedbirler, sınır ötesi atılabilecek olası adımlar, PYD'nin Türkmen ve Arapları bölgeden çıkarmaya yönelik hamleleri, IŞİD terör örgütünün ortaya çıkardığı tehdit, olası göç senaryoları, sınır ötesinde oluşturulabilecek güvenli bölge gibi konular analiz edilecek. Türkiye'ye yönelik göçlerden faydalanıp PKK ya da IŞİD'li teröristlerin Türkiye'ye geçişini önlemek için alınan askeri tedbirler konusunda Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar'ın bilgiler vermesi bekleniyor. Başbakan Davutoğlu'nun talimatıyla, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere Suriye'deki duruma dikkat çekmek üzere birçok yere mektuplar yazılmıştı. Ayrıca, Arap ve Türkmenlerin Türkiye'ye göç etmesinde koalisyon uçaklarının bombalarının da etkili olduğu belirlenmiş, bundan duyulan kaygı ABD'ye iletilmişti. Tüm bu atılan adımlar da Suriye'nin kuzeyine ilişkin diplomatik çabalar olarak masaya gelecek. Ve bundan sonra da diplomatik yollarla neler yapılabileceği değerlendirilerek yol haritası belirlenecek. Ayrıca sınıra yeni bir göç dalgası gelmesi durumunda Türkiye'nin ne tür kararlar alacağı konuşulacak.

PARALEL YAPI GÜNDEMDE

Türkiye'nin sınır hattındaki güvenlik konusu kadar, içerideki güvenlik durumu da masaya yatırılacak. Diğer MGK toplantılarında olduğu gibi paralel yapıyla mücadele de gündemde olacak. Bugüne kadar atılan adımlar gözden geçirilerek, bundan sonra paralel yapının yurt içindeki ve yurt dışındaki faaliyetlerine ilişkin alınacak tedbirler tartışılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınır için kritik MGK
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN