'li Başkana, 'a hakaretten dava

Giriş Tarihi: 25.6.2015 10:33 Güncelleme Tarihi: 25.6.2015 12:52
CHP'li Başkana, Başbakan'a hakaretten dava

'da İl Gençlik Kolları Başkanı Gençosman Killik'e, parti il binasına geçen 23 Nisan günü asılan, 'na önlük giydirilmiş, karikatürize edilmiş resmin bulunduğu pankart nedeniyle 'Başbakan'a Hakaret' davası açıldı.

Gençlik Kolları geçen 23 Nisan'da, '23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı' nedeniyle il başkanlığının bulunduğu 8 katlı binanın ön cephesine, 'nun ilkokul önlüklü, elinde makasla kesilmiş adam figürleriyle makam koltuğunda otururken karikatürize edilmiş resminin bulunduğu ve üzerinde '23 Nisan koltuğuna küçükler oturur. Sayın hemşerimizin 23 Nisan Başbakanlığını kutluyoruz' yazılı pankart astı. Pankart, yaklaşık yarım saat asılı kaldıktan sonra polis tarafından indirildi. Ardından Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'Başbakan'a Hakaret' suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Gençosman Killik'in ifadesi alındı. İfadesinde pankartı kendisinin asmadığını belirten Killik, suçlamaları kabul etmedi.

2 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

Soruşturmanın ardından savcılık tarafından hazırlanan iddianame mahkeme tarafından kabul edildi. 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek davada Gençosman Killik, 3 aydan 2 yıla kadar hapis ve süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden yoksun bırakma cezasıyla yargılanacak.

Hakkında dava açılan CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Gençosman Killik, ''Pankartın asılmasıyla ilgili basına verdiğim röportaj, hakkımda delil olarak hazırlanarak dava açıldı. Biz bu pankartı hazırlayarak, sayın Başbakan Ahmet Davutoğlu'na, 'yönlendirme Başbakan' olma şeklinde hemşerisi olarak bir mesaj vermek istedik'' dedi.

SEÇİLME HAKKINA DA ENGEL

Killik, hakkında açılan davada her hangi bir kamu kurumunda görev alamaması ve seçilme hakkında yoksun bırakılmasının talep edildiğini ifade ederek şöyle konuştu

''Hakkımda hapis cezasının yanı sıra, Türk Ceza Kanunun 53'üncü maddesi olan 'Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma' ile de yargılanmam isteniyor. Bu madde; 'Sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden; bu kapsamda, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğinden veya Devlet, il, belediye, köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tabi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten, yoksun bırakılır' şeklindedir.''
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'li Başkana, Başbakan'a hakaretten dava
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN