İki kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Giriş Tarihi: 26.6.2015 14:05
İki pasaport kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Harç ve defter bedelinin ödenmesi halinde çift alınabildiği ancak bunun bilinmediği ortaya çıktı. Peki çift pasaport ne işe yarar?

Ege Bölgesi Sanayi Odası eski Başkanı Tamer Taşkın, Güney Afrika Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosu ve Petrofer Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, çift avantajını birçok işadamının bilmediği belirterek, kendisinin bu imkan sayesinde 1.5 yıldır zaman kaybı ve vize stresi olmadan yurtdışı seyahatlerini gerçekleştirdiğini söyledi.

Sık sık yurtdışı seyahatlerine çıkan, ancak tek pasaporttan dolayı bir ülkeye gittiğinde başka bir ülkeye gitmek için vize işlemlerini beklemek zorunda kalan iş adamlarının sıkıntı yaşadığın anlatan Taşkın, yapılan bir düzenlemeyle bunun sona erdiğini vurguladı. Taşkın, şöyle konuştu:

"Bu uygulama Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanı iken önerisi ile çıkan kanun ile başladı. 30 yıldır Almanlarla çalışıyoruz. Almanya'da da Avrupa'da da sadece patronların ya da ihracatçıların değil, gerekirse herkesin iki pasaport alabildiğini gördüm. Çünkü söz konusu ülkeler dünya ile iş yapma tempoları yüksek ülkeler. Avrupalı işadamları bir seyahate gittiğinde, asistanları diğer pasaportla işadamının bir sonra gideceği ülkenin vizesini alıyorlardı. Çünkü vize işlemleri zaman alıyor. Biz Türkiye'deki işadamlarının tüm dünyayı tek pasaportla gezerken ciddi zaman kaybettiğini vurguladık. Bunun üzerine bu uygulama hayata geçti"

Ayrı ödeme yapılıyor

Taşkın, pasaportların, ayrı ayrı harçlarının ve defter bedellerinin ödenmesi ile alınabileceğini , sayfaları dolsa bile yeni harç bedeli ödenmeksizin, yalnızca 75 TL'lik defter parası ile yenisinin alınabileceğini söyledi. Böylelikle sanayicilerin bir pasaportla seyahate çıktığında diğer pasaportun vize işlemlerine konulabileceğini vurgulayan Taşkın, şöyle devam etti:

"Türk sanayicisi bu pasaportuyla bir yere gittiğinde asistanı bir sonraki seyahati programlayabilir. İki pasaport almak için pasaport şube müdürlüklerine müracaat ediyorsunuz. Onlar size bir bardak çay ısmarlıyorlar, bu süre zarfında, yalnızca 15 dakikada işleminiz tamamlanıyor ve 3 gün sonra fabrikanıza pasaportunuz kargo ile teslim ediliyor. Bu şekilde ikisi de sizde kalmak suretiyle pasaport sahibi oluyorsunuz. Gidin gerek kendinize gerekse ihracatta dünyayı gezecek tüm elemanlarınıza iki pasaport çıkartın ve vize sorununuzu çözün."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki pasaport kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN