Güneyimizde yeni bir devlete izin vermeyiz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan: Suriye'nin kuzeyinde, güneyimizde bir devlet kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Bunun bilinmesi istiyorum. Bedeli ne olursa olsun bu konudaki mücadelemizi sürdüreceğiz

Giriş Tarihi: 27.6.2015
Güneyimizde yeni bir devlete izin vermeyiz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Kızılay Madalya Töreni ve iftar yemeğine katıldı. Yaptığı konuşmada Türkiye'nin güneyinde yeni bir devlet oluşumuna izin verilmeyeceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, özetle şunları söyledi:

TÜM DÜNYAYA SESLENİYORUM:
Buradan tüm milletime sesleniyorum, tüm dünyaya sesleniyorum. Suriye'nin kuzeyinde, güneyimizde bir devlet kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Bunun bilinmesi istiyorum. Bedeli ne olursa olsun bu konudaki mücadelemizi sürdüreceğiz. Bölgedeki terörist grupların desteği nereden aldığın biz de biliyoruz. İlgili herkes de çok iyi biliyor. Nihai sonuçlara baktığımzda Esed'in, DEAŞ'ın ve bölücü örgütün aynı çizgide yürüdüğünü görüyoruz. Bu açık gerçek ortadayken Türkiye'nin adını terörle birlikte anmak ancak art niyetle izah edilebilir. Teröre asıl destek, bir yandan 2 milyon insanın yükünü omuzlarımıza bırakırken, diğer yandan da sınırlarınızı iyi kontrol edemiyorsunuz tafrası yapmaktır. Kendi ülkelerinden terörist çıkışını engelleyemeyenlerin bu sorunu bizim kendi sınırlarımızda çözmemizi beklemesi samimi bir yaklaşım değildir.

DEMOGRAFİNİN DEĞİŞTİRİLMESİNE GÖZ YUMMAYACAĞIZ:
Hem bölücü örgütün hem de uluslar arası güçlerin bölgede yaşanan insani dramı Türkiye'yi köşeye sıkıştırmak için bir fırsata dönüştürme gayretlerini şiddetle kınıyorum. Mazlumun ahı alınarak, etnik dengelerle oynanarak Türkiye dışarıda bırakılarak, bölgede sürdürülebilir bir güven ve refah düzeni kurulması mümkün değildir. Böyle bir durumda o bölgede herhangi bir ticari faaliyetin yürütülebilmesi söz konusu olamaz. Biz bölgedeki demografinin değiştirilmesine göz yummayacağız. Hangi etnik gruba, hangi inanca, hangi mezhebe mensup olursa olsun tüm Suriye halkı, Irak halkı çok büyük yıkımlara maruz kaldı. Bu insanlık dışı süreci bir an önce sona erdirmek gerekiyor. Biz Suriye ve Irak'ta huzurun bir an önce sağlanması için üzerimize düşenleri kesinlikle yapmaya hazırız. Zaten büyük ölçüde de yapıyoruz.

TURKUVAZ MEDYA'YA ALTIN MADALYA
Kızılay'a son 1 yıl içinde 100 bin lira ve üzeri bağış yapan kurum ve kişilere altın madalya verildi. Madalya alan bağışçılar arasında Turkuvaz Aktif Televizyon Prodüksiyon A.Ş. de yer aldı. Turkuvaz Medya Kurumsal İletişim Grup Müdürü Fecir Alptekin, madalyayı AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır'dan aldı. Bağışçıların bir kısmına da madalyalarını Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneyimizde yeni bir devlete izin vermeyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN