Başkan aranıyor

Adaylar bugün Meclis Başkanlığı yarışında iki tur oylamada yeterli oy alamazlarsa yarın 3 ve 4'üncü turlar yapılacak. Son tura kalması beklenen oylamada taktik savaşları yaşanacak

Başkan aranıyor
Meclis Başkanlığı için ilk iki tur oylama bugün yapılacak. Başkanlık için Milli Savunma Bakanı ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat yarışacak. Başkan seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisinin (367), üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğunun oyu (276) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en çok oy alan başkan seçilecek. Bugün yapılacak ilk iki turdan sonuç alınamazsa, üçüncü ve dördüncü turlar yarın gerçekleştirilecek. Meclis'te AK Parti 258, CHP 132, MHP 80, HDP 80 sandalyeye sahip. Meclis Başkanlığı satrancında partilerin taktikleri de seçimin sonucunu etkileyecek. Adaylar destek için partilere yaptıkları ziyaretleri dün tamamladı. İhsanoğlu, Başbakan Davutoğlu ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada "Gayet samimi, verimli bir görüşme oldu. Bu tablo, uzlaşma mesajını en başta taşıyan bir tablodur. Uzlaşma milletimizin arzusudur ve uzlaşmanın yapılacağı en önemli makam ve yer, TBMM'dir" dedi. Davutoğlu'nun ikinci aday konuğu ise HDP'li Dengir Mir Mehmet Fırat oldu.


FIRAT'TAN MHP'YE ELEŞTİRİ
Fırat'ın açıklamalarına MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin partisine yönelik tavrına ilişkin tepkisi damga vurdu. Fırat, şunları söyledi: "Herhalde çok zorlarına gidiyor, 80 milletvekiliyle, yani kendileri kadar milletvekili almış olmasını bir türlü hazmediyor. HDP'ye oy verip yüzde 13 ile Meclis'e gönderen halkın oyu, MHP'ye oy veren, Meclis'e gönderen vatandaşın oyuyla eşittir. Bunun değerini takdir de ne Sayın Devlet Bahçeli'nin haddinedir ne de MHP'nin haddinedir. Bir kere bu siyasi nezaket kurallarına ve siyaset kurallarına da aykırıdır. Herhalde barış sürecinden dolayı rahatsızlar. Normal bir insanın psikolojik değerlere sahip insanın, barıştan yana olmamasını düşünebilmek benim için mümkün değil." İhsanoğlu'nun HDP'yi ziyaret etmemesini ise Fırat, "Siyaset maalesef bazen insanları arzu etmedikleri davranışların içerisine sürüklüyor. Partisinin herhalde böyle bir kararı var ondan dolayı ziyaret etmiyor. Ama ben inanıyorum ki üzgündür" sözleriyle değerlendirdi. İhsanoğlu ise HDP'yi ziyaret etmemesiyle ilgili soruları yanıtsız bıraktı.

ÖNCE BAŞKAN SONRA DİVAN SEÇİLECEK

Yarın sonuçlanması beklenen Meclis Başkanlığı seçiminin ardından partiler divan üyeliklerine kimlerin ismini vereceğini belirleyecek. Meclis Başkanlık Divanı üyeleri 8 AK Parti, 4 CHP, 3 MHP ve 3 HDP'li üyeden oluşacak. Başkanlık Divanı'nın oluşması bu hafta zor gözüküyor. Başkanlık Divanı'nın da oluşmasının ardından hükümeti kurmak için 45 günlük yasal süreç de başlayacak.
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan aranıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN