Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Gerekirse müdahale yapılır'

Giriş Tarihi: 1.7.2015
'Gerekirse müdahale yapılır'
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün aHaber'de katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Suriye'ye yönelik operasyon iddialarının MGK toplantısında gündeme gelmesinin doğal olduğunu anlatan Çavuoğlu şunları söyledi:

* TEDBİR ALMALIYIZ: Tehdidin boyutu arttıkça veya değiştikçe, bunlara yönelik tedbir almamız gerekiyor. Tehditlere karşı her an hazırlıklı olmamız lazım. "Bir yeri işgal edelim" diye bir derdimiz yok. PKK'ya daha önce nasıl Kuzey Irak'a girilerek operasyon yapıldıysa gerekirse burada da yapılır. Zaten tezkerede bu yetki var. Tedbirlerimizi almazsak Türkiye'nin istikrarını riske atmış oluruz.

* ASKERDE YETKİ VAR: (Askere yetki verilmesi konusu) Bakanlar kurulu kararı, tezkere, askerde yetki var. Sivil irade bunun kullanılmasını istediği zaman askerin görevi de yerine getirmektir. Türkiye'nin güvenliğini ilgilendiren konularda talimat sözlü de, yazılı da verilir, tarif de edilir.

* TEHDİT ARTIYOR: İçinde bulunduğumuz tablo güvenli bölgenin ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha ortaya çıkardı. Çünkü olan hep masum insanlara oluyor. Türkiye'ye yönelik tehditler de her geçen gün artıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Gerekirse müdahale yapılır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN