Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbağlar katliamının 22. yılı

Başbağlar’da 28 kişinin kurşuna dizildiği, 5 kişininde evlerde diri diri yakıldığı katliamın üzerinden 22 yıl geçti. Ancak katliamın failleri halen bulunamadı.

Giriş Tarihi: 5.7.2015 11:38 Güncelleme Tarihi: 5.7.2015 11:39
Başbağlar katliamının 22. yılı
Erzincan'ın Kemaliye ilçesi Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993 tarihinde, Başbağlar sakinlerinin ifadelerine göre "yakın bir köyden gelenler" tarafından gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybeden 33 kişinin katledilmesiyle henüz hiçbir hukuki sonuca ulaşılabilmiş değil.1993 yılında yaşanan Sivas olayları ve Başbağlar katliamı ile ilgili Devlet Denetleme Kurulu tarafından bir inceleme yapılıyor ancak bu incelemeyle ilgili de henüz açıklanan bir sonuç olmadı.

Yakın tarihin en karanlık yılı kabul edilen 1993'te, Başbağlar köyü rastgele seçilmiş bir hedef değildi. Erzincan'da o dönemde gelişmekte olan İslami hareketin öncü isimlerinden Adil Torun, Başbağlar'da imamlık yapıyordu ve Adil Torun da katledilenler arasındaydı. Adil Torun'a geniş katılımlı bir cenaze töreni yapılması ise engellenirken cenazesi acele bir törenle Tercan'da defnedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbağlar katliamının 22. yılı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN