Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Heyetler tulum çıkan köylere niye gitmedi?

Giriş Tarihi: 6.7.2015
Heyetler tulum çıkan köylere niye gitmedi?
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan katıldığı TV programında seçim sonuçları ve koalisyon arayışlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Akdoğan şunları söyledi:

BİR AYDA TAŞLAR YERİNE OTURMADI: Seçimden çıkalı bir ay oldu, taşlar daha yerine oturmadı. Bir an önce belirsizliğin aşılması Türkiye'nin düzlüğe çıkması önemli. Hükümet de burada gerçekten sorumlu bir yaklaşım içerisinde. Hükümet, Türkiye'yi türbülansa sokmadan, Türkiye bir zarar görmesin sorumluluğuyla hareket ediyor.

BU YÜZDEN 'SÜPER OLUR' DEDİM: Bir parti yüzde 40-45 bandında oy alıyor ama iktidar olamıyor tek başına, bu bir sıkıntıdır aslında. Diyelim MHP üç puan fazla alıyor, milletvekili sayısı aynı HDP'yle. Burada bir terslik yok mu? Üç puan az bir puan değil. Bu yüzden 'HDP'nin barajı geçmemesi süper olur' derken bu mantıkla söyledim. AK Parti'nin tek başına iktidar olabilmesi için üç partili bir yapı gerekiyor. Dört parti olduğunda ince hesaplara iş kalıyor, çok zorlaşıyor. Yoksa her hangi bir partiye düşmanlıkla alakalı bir şey değil.

TULUMU NİYE ARAŞTIRMIYORLAR: Tulum çıkmış birçok köyde. Diktatörlük rejimlerinde bu kadar çok tulum çıkmaz. 12 Eylül referandumunda belki bu kadar olmamıştır. Nasıl oluyor bu? Bir sürü gözlemci vardı. Hani kıyameti koparacaklardı AK Parti tek başına iktidar olsa, 'Türkiye'de şaibe karışmıştır seçime' diyeceklerdi. Her şeyi hazırlamışlardı, açıklamalarını bile... Nerede bu heyetler? Niye gitmediler? Bu köylerde tulum çıktı, bir kişi gitti bir sürü yerde oy kullandı. Bu bir şaibe değil midir?

CHP'DE NE DEĞİŞTİ: Kılıçdaroğlu'nun grup konuşmasında ne değişti? Yeni dönemin gereklerine uygun bir tavrı var mı? Bunu göremedik maalesef. Yine hırçın, yine dikte eden, yine tepeden bakan, yine şartlar koşan... Sanki vatandaş onların bütün söylemlerini kabul etti, bunu dikte ediyor. Sen yüzde 25'i, yüzde 75'e yüzde 41'e dayatamazsın ki.

MHP DOĞRU OLANI YAPTI: İhsanoğlu desteklenmedi. Bu senin Cumhurbaşkanı adayındı, Meclis Başkanlığı'nda niye desteklemiyorsun. Bu mesela bir paradoks. MHP'yi çok eleştiriyorlar ama kendi açısından doğru olanı yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Heyetler tulum çıkan köylere niye gitmedi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN